Calais - Tunel pod kanálem La Manche se stal v noci na středu terčem dalšího návalu uprchlíků.
Do Velké Británie se snažilo dostat na 1500 běženců převážně z Etiopie, Eritreje, Súdánu a Afghánistánu. A jeden z nich to zaplatil životem.
Podle francouzské agentury AFP srazil zhruba 30letého muže kamion. V okolí Eurotunelu jde od června již o deváté úmrtí mezi uprchlíky.
Vyroste další plot
K hromadnému pokusu o překonání plotu, který byl v Calais postaven právě kvůli uprchlíkům a který částečně financovala britská vláda, došlo podruhé během dvou dnů. Už v noci na úterý se o to pokoušelo na 2000 běženců.
"Všechno se to událo v noci, ale ještě v šest hodin ráno měla policie plné ruce práce. U tunelu bylo v té době ještě zhruba 500 až 1000 migrantů," cituje britský list The Guardian policejní zdroj.
Nápory uprchlíků způsobily chaos a komplikace pro turisty cestující mezi Francií a Británií. Ztráty utrpěla vedle cestovního ruchu i nákladní doprava, nicméně řešení problému se zdá být čistě politické a závisí na vládách obou zemí, jež jsou kvůli tomu pod velikým tlakem.
Britský premiér David Cameron proto podle serveru BBC zdůraznil, že úzká spolupráce s Francií bude i nadále hlavním způsobem jak problém řešit. Britské ministerstvo vnitra už slíbilo finanční prostředky ve výši sedm milionů liber na výstavbu nového, téměř dva kilometry dlouhého plotu.
#BREAKING Eurotunnel says blocked over 37,000 migrants since January
— Agence France-Presse (@AFP) 29. Červenec 2015
Alternativní migrační trasa vede přes Belgii
Celkový počet migrantů usídlených v Calais a čekajících na svoji šanci překonat podmořský tunel dosahuje v současnosti ke 3500. Kvůli posílení hraničních a francouzských bezpečnostních kontrol hledají nyní běženci alternativní cesty na severu Belgie.
Dálniční parkoviště v blízkosti belgického města Bruggy a necelou hodinu jízdy od Calais se stává novým útočištěm mnohých z nich.
Podle informací belgické federální námořní policie zveřejněných na webu EU Observer je oblast součástí migrační pašerácké trasy, která začíná v Bruselu a v dalších velkých městech.
Migranti nastupují na kamiony mířící přes Calais do Británie už v Belgii a vyhýbají se tak nebezpečí v přeplněném francouzském přístavu. Nárůst počtu přistěhovalců v Calais navíc také způsobuje, že mnoho z nich volí cestu z malých přístavů podél belgického pobřeží.