Peking - Za mohutný hospodářský rozmach posledních let vděčí Čína nejenom tamní extrémně levné pracovní síle, ale i prudkému rozvoji moderních technologií. K těm se ale čínští podnikatelé a výrobci často dostali ne zcela legální cestou.
Kromě toho, že při jejich vývoji využili řádně zakoupených licencí, nebránili se západní produkty, které se jim dostaly do rukou, jednoduše okopírovat.
Pirátství se nejčastěji projevuje v oblasti telekomunikačních technologií. Obchod s iPody, iPhony či iPady napodobenými bez nejmenších skrupulí v Číně jen kvete.
Pirátské kopie se ale v někdejší Říši středu najdou i v automobilovém průmyslu či stavebnictví. Nikoho proto nepřekvapilo, že v megalopoli Čchong-čchingu na jihozápadě země hodlá skupina developerů vybudovat hypermoderní budovu, která jako by z oka vypadla projektu, jenž má být v příštím roce dokončen v Pekingu.
Jeho autorkou je světově proslulá britská architektka iráckého původu Zaha Hadídová. Pro čínskou metropoli navrhla komplex s názvem Galaxy SOHO, sestávající ze tří polokulovitých věží, připomínající z dálky trojstěžník s plně rozvinutými plachtami.
Číňané si postavili vlastní Florencii:
Čínská Florencie
Hadídová se proti pirátské stavbě v Čhong-čchingu začala okamžitě bouřit. Mimo jiné z toho důvodu, že má být dokončena ještě dříve než Galaxy SOHO.
"Každý říká, že Čína je vlastí výrobního pirátství a že je zde možné okopírovat úplně všechno," stěžovala si při slavnostním zahájení stavby v Pekingu.
Není daleko od pravdy. Na jihu Číny vznikla v roce 2011 věrná napodobenina rakouské obce Hallstadt, jež byla díky svým malebným domkům organizací Unesco označena za součást světového kulturního dědictví. Čínští architekti si jednoduše pořídili podrobné snímky rakouské vesnice a pak ji i se všemi detaily postavili v jihočínském Kuang-tungu ještě jednou.
Stejně naložili s Florencií, jejíž čínská verze vznikla pro změnu poblíž přístavního města Tchien-ťinu na východě země.
A aby toho nebylo málo, má Čína i vlastní Benátky, a sice u Šanghaje v městě Su-čou. Ty ovšem vznikly roku 514 před naším letopočtem, a tedy o téměř tisíc let dříve než jejich italská sestra.
Otázkou zůstává, jak se pirátští architekti z Čchong-čchingu dostali ke stavebním plánům Galaxy SOHO.
"Podle všeho získali digitálně zpracovaná data," tvrdí vedoucí projektu uskutečňovaného v Pekingu, Japonec Satoši Ohaši.
Rozsah pirátské produkce v Číně asi nejlépe dokládá zjištění Německého svazu strojírenské výroby (VDMA), podle kterého přišli výrobci ve Spolkové republice jen v této branži v roce 2011 o zakázky v hodnotě téměř osmi miliard eur. Drtivá většina pirátské produkce přitom vznikla v dnes hospodářsky nejrychleji se rozvíjející zemi světa.