Nejprve z App Store zmizela aplikace nabízející Bibli. Firma Apple informovala její tvůrce, že musejí "poskytnout povolení, které by prokázalo, že smí šířit aplikaci obsahující knihu nebo časopis na území Číny," cituje z vyjádření britská stanice BBC.
Koncem týdne zmizela i aplikace Quran Majeed, která poskytuje texty z Koránu, hlavního náboženského textu islámu. Na celém světě ji využívá 35 milionů lidí, milion z nich pochází z Číny.
"Podle společnosti Apple byla naše aplikace odstraněna z čínského App Store proto, že nabízí obsah, který vyžaduje další dokumentaci od čínských úřadů," uvedl výrobce aplikace. Firma Apple, která stojí za mobily iPhone a počítači iMac, na dotaz BBC neodpověděla. Jen odkázala na svá pravidla, podle kterých musí v každé zemi dodržovat místní zákony. Jaké čínské zákony náboženské aplikace porušily, ale není jasné.
Peking označuje islám za jedno z oficiálně uznaných náboženství. Přesto zprávy a svědectví z provincie Sin-ťiang, kterou obývá muslimská menšina Ujgurů, mluví o opaku. Až milion lidí je držených v převýchovných táborech a vláda vnímá jejich víru jako příznak extremismu.
Pro Apple je ale čínský trh důležitý - každý pátý prodej výrobku od Applu proběhne právě v Číně. Společnost je navíc závislá i na místních dodavatelích součástek. "Apple se stává cenzorem Pekingu," myslí si Benjamin Ismail, ředitel organizace Apple Censorship, která na odstranění aplikací upozornila.
Tisíce smazaných aplikací
Nejedná se přitom o první případ, kdy Apple vyšel vstříc čínským úřadům. Od roku 2017 z čínské verze mobilního obchodu zmizelo přibližně 55 tisíc aplikací. Okolo 35 tisíc z nich byly hry, k nimž komunistická vláda postupně omezuje přístup dětí, a zbytek pokrýval různé zájmy, například šlo o zahraniční zpravodajství, seznamovací nástroj pro gaye nebo aplikace se šifrovanou komunikací.
Apple nicméně uvedl, že toto číslo je přehnané a že některé aplikace stahují z obchodu jejich vývojáři. Americký deník New York Times však dodává, že v jiných zemích stejné programy dostupné jsou.
Jednu z aplikací, kterých se mazání dotklo, vytvořil čínský miliardář v exilu a kritik čínské vlády Kuo Wen-kuej. Peking aplikaci odmítl, a Apple ji proto umístil na seznam "citlivých aplikací", které nemají vyjít. "Tahle aplikace a jakákoliv další od Kuo Wen-kueje nesmí být v obchodě v Číně," psal podle dokumentů, které má deník k dispozici, svým kolegům v půl třetí ráno vedoucí kontrolor.
Čína má díky Applu, který přitom dlouhodobě prohlašuje, že soukromí jeho zákazníků je pro něj velice důležité, také přístup k jejich datům a e-mailům, může nahlédnout do jejich fotografií a sledovat jejich polohu. V roce 2017 totiž Apple v reakci na nový čínský zákon přesunul data tamních zákazníků na servery umístěné v Číně. Ty ale ovládá společnost pod kontrolou místní vlády.
Apple obvinění odmítá. "Nikdy jsme neohrozili bezpečnost našich uživatelů ani jejich dat v Číně nebo kdekoliv, kde fungujeme," stojí v oficiálním vyjádření.
Ujgurové vyrábějí součástky k iPhonům
Apple se navíc nepřímo podílí na nucené práci Ujgurů. Investigativní server The Information zjistil, že sedm dodavatelů součástek pro výrobky firmy Apple využívá ve svých továrnách příslušníky ujgurské menšiny a také dalších utlačovaných skupin.
Například v továrnách firmy Luxshare, největším dodavateli Applu, který vyrábí obvodové desky, přibylo mezi lety 2019 a 2020 čtyři sta nových zaměstnanců. Ti podle serveru Insider pocházejí právě z provincie Sin-ťiang. Továrna Lens Technology na výrobu skel pro mobily iPhone má takových zaměstnanců 600 a rovnou tisíc pracovníků ze Sin-ťiangu má firma Deren Electronic na výrobu antén a kabelů.
Společnost Apple v minulosti odmítla, že by její dodavatelé využívali nucenou práci. Když vyšla zpráva o počínání firmy Lens Technology, uvedla, že k obvinění neexistují žádné důkazy. Se stejnými firmami spolupracují podle investigativních novinářů také další technologické giganty jako Google, Microsoft nebo Facebook.