Peking - Nejméně 119 lidí zahynulo při požáru, který vypukl v pondělí ráno drůbežárně v provincii Ťi-lin na severovýchodě Číny.
Dalších zhruba 60 zaměstnanců utrpělo zranění a bylo převezeno do nemocnice, uvádí podle agentury Reuters místní úřady.
Oheň vypukl kolem šesté hodiny ranní místního času a uvěznil zaměstnance uvnitř budovy, jejíž únikové východy byly podle výpovědí svědků zamčené.
Příčina požáru zatím není jasná. Podle přeživších mu předcházely tři silné exploze.
Na místě nadále pokračují vyprošťovací práce a je velmi pravděpodobné, že tragická bilance bude ještě stoupat. O několika desítkách lidí zatím nemají záchranáři žádné zprávy.
Zamčené východy? Žádná výjimka
Farma, která se nachází asi 800 kilometrů od hlavního města Pekingu, zaměstnává podle čínské státní televize CCTV asi 1200 lidí. V práci jich v pondělí bylo asi 350. Zhruba stovce z nich se podařilo z farmy svépomocí dostat ven.
BBC uvádí, že tragédii mohl způsobit buď elektrický zkrat, nebo výbuch uniklého čpavku. Ten se v podobných továrnách používá do chladicích systémů.
Na místo bylo po vznícení požáru povoláno více než 500 hasičů. Trvalo jim zhruba šest hodin, než ho dostali pod kontrolu, uvedla CNN. U drůbežárny zasahovalo i 270 lékařů a dalšího nemocničního personálu, proběhla i evakuace tří tisíc obyvatel z okolí továrny.
Záchranné práce ale komplikovaly buď příliš úzké, nebo dokonce uzamčené východy. Požár tak jen podtrhl problémy, které má Čína dlouhodobě s dodržováním bezpečnosti práce a požárních předpisů.
Uzamčené požární východy totiž nejsou v čínských továrnách a dalších provozovnách výjimkou a dodržování pravidel se dá snadno obejít podplacením úředníků, napsala agentura Reuters.
K poslední katastrofě podobného rozsahu došlo v Číně na Vánoce v roce 2000, kdy požár uvěznil stavební dělníky v nákupním středisku ve městě Luo-jang. Tehdy zahynulo více než 300 lidí.