Vláda pošle do zpustošeného Westu čtyři miliony korun

ČTK ČTK
24. 4. 2013 18:10
Vláda schválila pomoc krajanskému spolku Sokol
Po výbuchu v texaském Westu zahynulo nejméně 14 lidí a dalších 200 bylo zraněno.
Po výbuchu v texaském Westu zahynulo nejméně 14 lidí a dalších 200 bylo zraněno. | Foto: ČTK

Praha - S poskytnutím čtyř milionů korun krajanskému spolku Sokol ve městě West v americkém Texasu ve středu souhlasila česká vláda.

Plyne to z výsledků jejího jednání. Město West s početnou krajanskou komunitou před týdnem poškodil výbuch v továrně na výrobu hnojiv.

Peníze od české vlády, které navrhl poskytnout ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), mají být využity především na opravu sokolovny.

"Jak známo, je to městečko skoro čistě českého původu, pamatuji se, že jsem tam v kraji byl. Oni jsou větší vlastenci, než částečně my doma, a tudíž teď musíme opravdu pomoci," vysvětloval záměr pomoc poskytnout ministr zahraničí tento týden.

Právě čtyři miliony, tedy asi 200 000 dolarů, je prý schopno jeho ministerstvo samo poskytnout. Schwarzenberg ale zároveň připustil, že zatím není možné říci, kdy by se sokolovna mohla začít rekonstruovat.

Při výbuchu v texaském Westu před týdnem zahynulo nejméně 14 lidí a dalších 200 bylo zraněno. Vyšetřovatelé na místě exploze nenašli žádné důkazy o případném kriminálním činu, který by byl spojen s tragédií.

Důvod požáru, po němž v krátké době následovaly tři ničivé exploze, ale experti zatím neznají.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy