V budově Old National Bank v centru Louisville střílel podle policie třiadvacetiletý Connor Sturgeon, který v bance začal na plný úvazek pracovat minulý rok. Policie uvedla, že mladý muž nebyl v jejím hledáčku a jeho motiv je stále předmětem vyšetřování. Kromě pušky měl střelec také kameru, pomocí které útok živě vysílal na internetu, uvedla agentura Reuters.
"Střelec zemřel na místě incidentu. Okolnosti jeho úmrtí zatím přesně neznáme," řekl AP zástupce policejního šéfa Paul Humphrey, podle něhož se bezpečnostní složky se střelcem ocitly v přestřelce. První zprávy o střelbě dostala policie kolem půl deváté ráno. Zásahová akce podle stanice CNN skončila kolem 16:20.
Jeden ze svědků policejního zásahu řekl stanici BBC, že se o střelbě dozvěděl zhruba ve stejném čase jako policie, jelikož jeho žena je v bance zaměstnaná, a když útočník zahájil střelbu, schovala se do trezoru, odkud zavolala policii i svému manželovi.
"Dostal jsem se na místo s prvními policisty. Ti neztráceli čas, jejich první pokus proniknout do budovy byl ale neúspěšný, tak nás zatlačili dozadu a druhé jednotce už se podařilo dostat dovnitř. Slyšeli jsme střelbu a pak všechno utichlo. Po chvíli začaly přijíždět sanitky, hasiči i další," popsal muž.
Stanice CNN s odvoláním na nejmenovaného zástupce bezpečnostních složek uvedla, že střelec byl vyzbrojený poloautomatickou puškou AR-15. Právě varianty této pušky tvoří podle deníku The Wall Street Journal téměř čtvrtinu střelných zbraní vyráběných v USA.
Na místo dorazil i guvernér státu Kentucky, ve kterém město Louisville s 650 tisíc obyvatel leží. "Prosím modlete se za všechny zasažené rodiny i město Louisville," napsal Andy Beshear dříve v krátkém příspěvku na Twitteru. Uvedl rovněž, že se dvěma z obětí se přátelil.
V USA podle databáze Gun Violence Archive v posledních letech připadá na každý den více než jeden případ střelby se čtyřmi a více zraněnými či mrtvými kromě střelce. Pondělní případ má v tomto archivu podle Reuters letos pořadové číslo 146.
Hromadné střelby v USA tradičně oživují debatu o zpřísnění zákonů o držení a dostupnosti střelných zbraní. Zastáncem reforem, které by možnost držet zbraň omezily, je i prezident Joe Biden z Demokratické strany, který své přání zopakoval i v pondělí. "Kolik Američanů musí ještě zemřít, než začnou republikáni v Kongresu jednat a chránit americké komunity?" uvedl prezident v prohlášení.