Britové si volí novou sněmovnu. Po 14 letech se zřejmě vrátí k moci labouristé

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2024 13:25
V Británii ve čtvrtek začaly volby do dolní komory parlamentu. Favoritem jsou středoleví labouristé, kteří byli dosud hlavní opoziční silou. Naopak pravicové Konzervativní straně po 14 letech u moci hrozí podle volebních modelů porážka, jakou v moderní éře nezažila. Hlas už odevzdal premiér Rishi Sunak i lídr opozice Keir Starmer, kteří vyzvali voliče k podpoře svých stran.
Šéf labouristů Keir Starmer během předvolební kampaně 3. června 2024
Šéf labouristů Keir Starmer během předvolební kampaně 3. června 2024 | Foto: Reuters

Hlasovací místnosti se v zemi s téměř 70 miliony obyvatel otevřely v 07:00 místního času (08:00 SELČ) a voliči mohou hlasovat do 22:00 (23:00 SELČ).

"Způsobí naší zemi a ekonomice trvalé škody, jako to učinili, když byli naposledy u moci," řekl na adresu labouristů Sunak, který hlasoval již ráno v Richmondu na severu Anglie. Vyzval voliče, aby nedopustili zvýšení daní či omezení bezpečnostní stability země, které by podle něho labouristé přinesli.

Starmer naproti tomu prohlásil, že pouze volba labouristů přinese Britům začátek zcela nové kapitoly. "Nemůžeme si dovolit dalších pět let vlády konzervativců," řekl levicový lídr, který odevzdal svůj hlas dopoledne na severu Londýna.

Podle předvolebních průzkumů jsou Britové stejně jako obyvatelé řady dalších evropských zemí nespokojeni zejména s ekonomickým vývojem minulých let, který se negativně projevil na životní úrovni mnoha z nich. Labouristům sondáže přisuzují okolo 40 procent hlasů, vládní pravici zhruba polovinu. Další místa patrně obsadí nacionalistická strana Reform UK, liberální demokraté a skotští nacionalisté.

Krátce po uzavření volebních místností zveřejní televizní stanice odhad rozdělení 650 křesel v Dolní sněmovně vypracovaný na základě dotazování voličů u hlasovacích míst. Konečné výsledky by měly být známy v pátek dopoledne.

Překvapivý červencový termín voleb určil šéf konzervativní vlády Rishi Sunak, který nechal dosavadní sněmovnu rozpustit na konci května. Od nástupu do funkce v roce 2022 se podobně jako jeho strana potýká s velmi nízkou popularitou a konzervativci v krátké kampani svou masivní ztrátu v průzkumech na labouristy nijak zásadně nestáhli.

Vše tak nasvědčuje tomu, že Sunaka v Downing Street, sídle britských premiérů, po volbách vystřídá někdejší prokurátor Keir Starmer, který Labouristickou stranu vede od roku 2020. Pokud se papírové předpoklady naplní, převezme Británii sužovanou hlubokými problémy od stagnující ekonomiky přes špatný stav veřejných služeb až po nedůvěru v politiky.

Labouristé ve svém programu slíbili voličům obnovit ekonomický růst, ze kterého budou mít prospěch i chudší vrstvy obyvatel. Důležitým bodem je pro ně reforma systému pracovní migrace, který umožňuje snadno získávat pracovní víza cizincům splňujícím požadavky zaměstnavatelů. Starmerova strana chce omezit počet přistěhovalců přicházejících za pracovními pobídkami například ze zdravotnictví či stavebnictví a více investovat do rekvalifikací Britů, aby sami zaplnili volná místa.

Levice chce rovněž omezení čekacích listin na péči ve státním zdravotním systému NHS či řešení nelegální migrace větším důrazem na vyšetřování a protiteroristické policejní operace cílené na pašerácké gangy. Naopak slibuje zrušit deportace migrantů do Rwandy, které prosadili konzervativci. Hodlá též zajistit přijetí 6500 nových učitelů či vytvořit energetickou společnost ve veřejném vlastnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy