Bahrajnská vláda začala stahovat vojáky z ulic

Zahraničí Zahraničí
19. 2. 2011 12:38
Hlavní opoziční blok odmítl dialog, k němuž vyzval král šajch Hamadd bin Ísá Chalífa
Demonstrace v Bahrajnu
Demonstrace v Bahrajnu | Foto: Reuters

Manáma - Hlavní opoziční šíitský blok v Bahrajnu s poukazem na přítomnost armády v ulicích bahrajnské metropole Manámy odmítl dialog, k němuž v pátek po týdenních nepokojích vyzval král šajch Hamad bin Ísá Chalífa. Korunní princ Salmán, kterého král pověřil vedením dialogu, pak nařídil stažení armádních jednotek. Když se protestující pokusili znovu se shromáždit na Perlovém náměstí v Manámě, zasáhla proti nim policie.

"Necítíme tady seriózní vůli k dialogu, protože armáda je v ulicích," řekl Ibráhím Mattar, člen bloku Vifák, který ve čtvrtek opustil parlament.

Podle Mattara by vláda měla před zahájením jakéhokoliv dialogu přijmout koncepci konstituční monarchie a stáhnout jednotky z ulic.

Prohlédněte si fotografie z demonstrací v zemi

"Potom můžeme mluvit o dočasné vládě nových tváří, v níž nebudou současní ministři vnitra nebo obrany, řekl.

Princ Salmán, který je zástupcem vrchního velitele ozbrojených sil, pak nařídil stažení jednotek z ulic Manámy. Vojáci se stáhli i z Perlového náměstí, které bylo ústředním bodem nepokojů, jež od pondělka vyžádaly životy šesti lidí a stovky zraněných.

Dodržováním pořádku byla pověřena policie. Ta vzápětí zasáhla na Perlovém náměstí slzným plynem, obušky a kouřovými granáty proti demonstrantům, které odtamtud armáda vytlačila a kteří se tam chtěli vrátit.

K bezodkladnému zahájení dialogu v Bahrajnu dnes vyzvala ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. Prohlásila také, že je hluboce znepokojena použitím síly proti demonstrantům.

 

Právě se děje

Další zprávy