Bahrajnská vláda začala stahovat vojáky z ulic

Zahraničí Zahraničí
19. 2. 2011 12:38
Hlavní opoziční blok odmítl dialog, k němuž vyzval král šajch Hamadd bin Ísá Chalífa
Demonstrace v Bahrajnu
Demonstrace v Bahrajnu | Foto: Reuters

Manáma - Hlavní opoziční šíitský blok v Bahrajnu s poukazem na přítomnost armády v ulicích bahrajnské metropole Manámy odmítl dialog, k němuž v pátek po týdenních nepokojích vyzval král šajch Hamad bin Ísá Chalífa. Korunní princ Salmán, kterého král pověřil vedením dialogu, pak nařídil stažení armádních jednotek. Když se protestující pokusili znovu se shromáždit na Perlovém náměstí v Manámě, zasáhla proti nim policie.

"Necítíme tady seriózní vůli k dialogu, protože armáda je v ulicích," řekl Ibráhím Mattar, člen bloku Vifák, který ve čtvrtek opustil parlament.

Podle Mattara by vláda měla před zahájením jakéhokoliv dialogu přijmout koncepci konstituční monarchie a stáhnout jednotky z ulic.

Prohlédněte si fotografie z demonstrací v zemi

"Potom můžeme mluvit o dočasné vládě nových tváří, v níž nebudou současní ministři vnitra nebo obrany, řekl.

Princ Salmán, který je zástupcem vrchního velitele ozbrojených sil, pak nařídil stažení jednotek z ulic Manámy. Vojáci se stáhli i z Perlového náměstí, které bylo ústředním bodem nepokojů, jež od pondělka vyžádaly životy šesti lidí a stovky zraněných.

Dodržováním pořádku byla pověřena policie. Ta vzápětí zasáhla na Perlovém náměstí slzným plynem, obušky a kouřovými granáty proti demonstrantům, které odtamtud armáda vytlačila a kteří se tam chtěli vrátit.

K bezodkladnému zahájení dialogu v Bahrajnu dnes vyzvala ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. Prohlásila také, že je hluboce znepokojena použitím síly proti demonstrantům.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy