Bagdád - Čtvrteční výbuch nálože nastražené v automobilu nedaleko autobusového stanoviště si v severobagdádské čtvrti Ša'ab vyžádal dvacet lidských životů.
Mezi oběťmi byly i nejméně čtyři ženy a stejný počet dětí, dalších 37 lidí utrpělo zranění.
S odvoláním na mluvčího iráckých bezpečnostních složek Kásima Musawího o tom informovala agentura Reuters.
Jde již o několikátý pumový útok v irácké metropoli od začátku března. V pondělí při podobném útoku v bagdádské čtvrti Abu Ghraib zahynulo devět lidí a 23 dalších bylo zraněno.
Spokojenost s poklesem násilí
Ještě ve středu přitom američtí a iráčtí představitelé vyjadřovali spokojenost nad prudkým snížením počtu násilných útoků v zemi, které podle nich dosáhly nejnižší úrovně od poloviny roku 2003, tedy období bezprostředně po pádu baasistického režimu Saddáma Husajna.
Ačkoli se k poslednímu útoku nikdo nepřihlásil, podezření automaticky padá na přívržence Al-Káidy, jejíž sunnitští bojovníci nechvalně prosluli odpalováním náloží v hustě obydlených oblastech, jakou je i převážně šíitská čtvrť Ša'ab.
Podle některých pozorovatelů by série úderů v hlavním městě mohla signalizovat jejich snahu znovu roztočit spirálu sektářských násilností, která v letech 2006 a 2007 přivedla Irák na pokraj občanské války a dala zaznít úvahám o možném rozdělení země na několik částí podle toho, která z etnicko-náboženských skupin v nich dominuje.
Politolog: Sektáři neuspějí
Politolog Kadhum al-Muqdídí z Bagdádské univerzity je však přesvědčen, že tento cíl útočníkům nemůže vyjít: "Sektářské rozbroje se nedají vyvolat jen tak. Myslím, že tyto incidenty zůstávají izolované a jejich účinek rychle vyprchá."
Podle Muqdídího se ale nedá u podobných útoků vyloučit ani čistě politický motiv. Odpůrci iráckého premiéra Núrího Málikího, jehož straně, slibující voličům především udržení zákonnosti a pořádku, se dařilo v nedávných regionálních volbách, by se tak prý mohli snažit vrhnout na něj špatné světlo.
Skupina iráckých duchovních z šíitské i sunnitské komunity vydala ve čtvrtek v Bagdádu společné prohlášení, v němž odsoudili násilnosti tohoto typu a vyzvali iráckou veřejnost, aby zavrhla militantní skupiny, které se k násilí uchylují.