Čluny, nebo tanky? Levná ropa ohrožuje bezpečí v Iráku

Roman Gazdík
8. 3. 2009 16:02
Vláda musela radikálně snížit svůj rozpočet, nemá na nákupy zbraní
Americká helikoptéra přistává na rafineri v Bajdži, 180 kilometrů severně od Bagdádu
Americká helikoptéra přistává na rafineri v Bajdži, 180 kilometrů severně od Bagdádu | Foto: Reuters

Bagdád - Spojené státy jsou připraveny pomalu začít opouštět Irák. Prezident Barack Obama oznámil, že do konce srpna příštího roku stáhne ze země bojové jednotky a ponechá tam 35 až 50 tisíc mužů, kteří budou cvičit irácké jednotky, „chránit americké zájmy" a „provádět protiteroristické operace menšího rozsahu".

Ve vzduchu však stále visí otazníky, zda jsou irácká armáda a policie schopny samy zajistit bezpečnost v zemi, která je stále jednou z nejnebezpečnějších na světě.

A Iráčané mají v posledních měsících novou starost: kvůli padajícím cenám ropy musejí omezit svůj rozpočet a tedy i výdaje na bezpečnost. Otázkou tak je, zda a jak se to projeví na boji s iráckou Al-Káidou.

Místo 150 dolarů 45

Návrh rozpočtu na rok 2009, který prošel ve čtvrtek iráckým parlamentem a teď čeká na schválení tříčlenné prezidentské rady, počítá s částkou 58,6 miliardy dolarů. Původní návrh však hovořil o 79 miliardách dolarů.

Vysoké ceny ropy byly jednou z příčin vzrůstajícího sebevědomí iráckého premiéra Núrího Málikího. Situace se však změnila
Vysoké ceny ropy byly jednou z příčin vzrůstajícího sebevědomí iráckého premiéra Núrího Málikího. Situace se však změnila | Foto: Reuters

Ceny ropy, které se v červnu minulého roku vyšplhaly k rekordním 150 dolarům za barel, však nyní spadly na 45 dolarů. Federální irácké příjmy závisí z 95 procent právě na penězích z prodeje ropy.

„Je zde velice mnoho těžkých rozhodnutí, která musí ministr obrany a premiér učinit ohledně toho, jak budou výdaje distribuovat," řekl agentuře AP generálporučík Frank Helmick, který má na starosti mezinárodní jednotky cvičící irácké bezpečnostní síly.

„Když stála ropa 120 dolarů za barel, tak to nebyl problém. Když jsme jim mohli dávat peníze, nebyl to problém," prohlásil Helmick. „Ropa nestojí 120 dolarů za barel a není zde (v USA) chuť dávat Iráčanům velké sumy peněz."

Jen do června

Bagdád navíc nemá mnoho času, protože americké jednotky podle smlouvy SOFA uzavřené minulý rok přestanou v iráckých městech a vesnicích patrolovat v červnu a přemístí se na základny. Pak už se o bezpečnost budou Iráčané starat sami.

Foto: Reuters

Helmick varuje, že se vláda nyní musí rozhodnout, zda si koupí hlídkové čluny, které bude potřebovat k zabezpečení ropných plošin, či nové helikoptéry a letadla, nebo tanky, obrněné vozy a jejich náhradní díly.

Podle AP Irák nedávno požádal Spojené státy o prodej zbrojního vybavení v hodnotě 3,8 miliardy dolarů, ale nebyl schopen poskytnout požadované peníze.

Zabezpečit těžbu ropy, hlavní zdroj příjmů státu, je zásadní. Bagdád však nyní stále potřebuje dalších nejméně 17 člunů.

Klesající produkce

Kromě klesajících cen však Irák trápí také pokles produkce. Ropu zde lze těžit velmi lehce, války a mezinárodní embargo si však na zařízení vybraly daň.

Produkce na jihu Iráku, kde se těží tři čtvrtiny této energetické suroviny, klesla podle statistik iráckého ministerstva pro ropný průmysl z 1,93 milionu barelů denně v srpnu na 1,8 milionu v posledním čtvrtletí.

Úřady nyní doufají, že se produkci podaří zvýšit skrze kontrakty se zahraničními společnostmi.

 

Právě se děje

Další zprávy