Při jiných útocích dnes v Iráku přišly o život další zhruba čtyři desítky lidí. Neznámí ozbrojenci zapálili v sunnitské části Bagdádu čtyři mešity a několik budov. Oznámilo to irácké ministertvo vnitra.
"Napadli čtyři mešity granáty z raketometů a kulomety. Útok začal v poledne," uvedl jeden z civilistů, kteří pomáhal evakuovat lidi z jejich domovů. Jde patrně o další pokračování sektářského násilí.
Odveta za včerejší útok
Pravděpodobně se jedná o odvetu za včerejší masakr, jehož obětí v Bagdádu byli šíité.
Po čtyřech bombových útocích spáchaných včera v bagdádské čtvrti Sadr City zemřelo nejméně 202 osob. Sadrovi šiité hrozí vystoupením z vlády.
Přehled největších útoků od konce války
- 202 mrtvých (23. listopadu 2006) - Série výbuchů náloží nastražených v automobilech v šíitské čtvrti Sadr City v Bagdádu. Zraněno na 250 osob.
- 170 mrtvých (2. března 2004) - Série deseti sebevražedných protišíitských atentátů v Bagdádu a ve městě Karbalá 100 kilometrů jižně od metropole v den významného šíitského svátku ášúra. Na 550 lidí bylo zraněno.
- 128 mrtvých (14. září 2005) - Série pumových atentátů v šíitských čtvrtích Bagdádu (nejvíce obětí bylo ve čtvrti Kázimíja). Zraněno bylo 200 osob.
- 118 mrtvých (28. února 2005) - Exploze auta naplněného výbušninou ve městě Hilla asi 100 kilometrů jižně od Bagdádu. Přes 150 zraněných.
- 110 mrtvých (5. ledna 2006) - Dva sebevražedné atentáty v šíitském městě Karbalá asi 100 kilometrů jižně od Bagdádu a ve městě Ramádí asi 110 kilometrů západně od metropole u náborového policejního střediska. V Karbalá 44 mrtvých (dle Reuters 53) a 140 zraněných, v Ramádí 67 mrtvých (Reuters uvádí 70 mrtvých) a přes 60 zraněných.
- 105 mrtvých (1. února 2004) - Dva sebevražedné útoky na sídla dvou kurdských politických uskupení v Irbílu na severu země asi 350 kilometrů severně od Bagdádu. Asi 130 osob bylo zraněno.
- 100 mrtvých (24. června 2004) - Koordinované pumové útoky zejména na policejní stanice v pěti velkých městech ve středu a na severu země. Přes 320 zraněných.
- 100 mrtvých (29. září 2005) - Tři pumové atentáty v převážně šíitském městě Balad severně od Bagdádu. Zraněno bylo 124 osob.
Za noc se počet obětí zvýšil téměř o padesát, protože mnoho z obětí podlehlo těžkým zraněním. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na irácké ministerstvo vnitra.
Jde o nejhorší bombový útok během sektářského násilí od začátku americké invaze do Iráku. V Bagdádu byl vyhlášen neomezený zákaz vycházení.
Výbuchy v Sadr City způsobily nálože v automobilech zaparkovaných na různých místech a dopad minometného granátu. Jedna z explozí otřásla zalidněným tržištěm.
Šíité ze Sadr City na útok takřka okamžitě odpověděli. Odpálili deset minometných granátů na nejvýznamnější sunnitskou svatyni v Bagdádu, mešitu abú Hanífa ve čtvrti Azamíja. Při odvetném útoku šíitů byl zabit jeden člověk a 14 dalších zraněno.
Šíité: pokud budete jednat s Bushem, vystoupíme z vlády
Stoupenci iráckého radikálního duchovního Muktady Sadra v návaznosti na včeřejší útoky dnes pohrozili, že jejich zástupci vystoupí z vlády i z parlamentu, jestliže se premiér Núrí Málikí nevzdá plánovaného setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem a jestliže se nezlepší bezpečnostní situace.
Sadrovi zastánci přitom tvoří ve vládě i parlamentu páteř Málikího stoupenců. Mají šest ministerských křesel a 30 z 275 poslaneckých mandátů. Jejich, i dočasné stažení, by premiérovu vládu oslabilo.
Schůze Málikího s prezidentem Bushem se má uskutečnit příští týden v Jordánsku. Otázkou teď zůstává, jak se s šíitskou hrozbou vyrovná premiér Málikí, závislý na Sadrově podpoře.
Právě bagdádská šíitská čtvrť Sadr, kde se včera odehrál nejkrvavější bombový útok od svržení Saddáma Husajna, je považována za hlavní sídlo Sadrových milicí, Mahdího armády.
Útok na ministerstvo zdravotnictví
Při útoku na budovu ministerstva zdravotnictví vzdálenou od Sadr City asi pět kilometrů bylo podle ministerstva vnitra zraněno dalších pět osob.
Podle ministerstva vnitra se útočníkům postavili policisté. Ozbrojenci se prý pokoušeli dostat dovnitř úřadu, ale policie jim v tom zabránila.
Náměstek ministra zdravotnictví Hakím Zamilí, který v úterý přežil pokus o atentát, řekl, že jeho úřad požádal o pomoc ministerstvo obrany.
"Jde o velké teroristické spiknutí, jehož cílem je oddělit východní Bagdád od západního," prohlásil.
Zamilí jel v pondělí centrem Bagdádu, když na jeho kolonu začali střílet ozbrojení muži a zabili dva jeho tělesné strážce. Po útoku prohlásil, že se zaměstnanci ministerstva zdravotnictví stali terčem cílených útoků.
V neděli byl unesen Zamilího kolega Ammár Saffár. Policie tento únos přičítá sunnitským povstalcům. Resort zdravotnictví řídí šíita Alí Šimarí.