Vliv nepřátel USA roste. Kvůli Iráku

rak
21. 11. 2006 14:38
Bagdád - Čtvrtstoletí čekaly Irák a Sýrie na obnovení diplomatických vztahů. Jejich krok dokazuje, jak krize v Iráku mění role zemí. OTÁZKY A ODPOVĚDI .
Damašek a Bagdád znovu obnovili diplomatické vztahy. Chtějí spolupracovat na uklidnění situace v Iráku.
Damašek a Bagdád znovu obnovili diplomatické vztahy. Chtějí spolupracovat na uklidnění situace v Iráku. | Foto: Reuters

Ministr zahraničí Valíd Mualim je nejvyšším syrským politikem, který od začátku Američany vedené vojenské invaze před třemi lety přijel na návštěvu Bagdádu. Se svým iráckým protějškem Hošjarem Zibarím podepsal dohodu, která znovu nastartovala oficiální kontakty obou zemí.

Foto: Aktuálně.cz
Co je obsahem dohody?

Dokument obsahuje pasáž, v níž obě strany souhlasí s působením amerických vojáků do chvíle, kdy je stále bude zapotřebí. Jakmile toto období skončí, začnou se jednotky postupně stahovat. Dohoda také předpokládá, že v obou zemích budou otevřeny zastupitelské úřady.

Už v neděli, po svém příjezdu do Bagdádu, žádal Mualím časový plán pro stažení amerických vojsk. Iráčané na oplátku po Damašku chtějí, aby lépe střežil svou hranici, a bránil tak přílivu posil pro irácký odboj z ciziny. (Podle americké armády takto projde měsíčně až 100 lidí). Irácko-syrská hranice je nejkomplikovanějším bodem vztahů obou zemí.

Foto: Aktuálně.cz
Jaké výhody z obnovení vztahů pro Sýrii plynou?

Je možné, že Sýrie chápe situaci v Iráku jako šanci. V souvislosti s vyšetřováním vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího je pod velkým tlakem. Damašek je totiž podezřelý, že v atentátu měl prsty. 

Sýrie je Washingtonem považovaná za "státního sponzora terorismu". A to kvůli podpoře, kterou na svém území dává palestinským radikálním skupinám prosazujícím zničení Izraele. Známé jsou taky vztahy Damašku s libanonským Hizballáhem.

Sýrie doufá, že její diplomatická izolace skončí, pokud dokáže hrát pozitivnější roli v Iráku. Díky tomu by mohla jednodušeji znovu navázat mírová jednání s Izraelem, který od roku 1967 okupuje Golanské výšiny.

Nakonec jsou ve hře i peníze. Syrská ekonomika po diplomatické izolaci slábne.

Foto: Aktuálně.cz
Co dohoda znamená pro Spojené státy?

Navázání diplomatických styků přichází v době, kdy sílí tlaky na amerického prezidenta George Bushe, aby přizval k jednání o stabilizaci Iráku Sýrii a jejího regionálního spojence Írán. Pro je například britský premiér Tony Blair, generální tajemník OSN Kofi Annan, ale i řada amerických politiků.

Írán má dobré vztahy s šíitskou komunitou, Sýrie zase se sunnitskou.  

Je tedy možné, že sektářským násilím poničené vztahy mezi jednotlivými tábory rozdělené irácké společnosti budou napravovat země, které USA považují za nepřátelské.

Už v sobotu se chystá irácký prezident Džalál Talabání do Teheránu. Setkat se tam má se svým protějškem Mahmúdem Ahmadínežádem. Spekuluje se zároveň o tom, že za nimi přijede i syrský prezident Bašár Assád.

Foto: Aktuálně.cz
Proč došlo ke zmrazení vztahů mezi Damaškem a Bagdádem?

Někdejší irácký diktátor Saddám Husajn přerušil vztahy se sousední Sýrií v roce 1980 během irácko-íránské války, protože Damašek v ní stál na straně Teheránu. Konflikt trval až do roku 1988.

 

Právě se děje

Další zprávy