V Bagdádu otevřeli první čínskou restauraci

gaz
3. 2. 2008 13:25
"Naše menu je jako bezpečnostní situace. Zlepšuje se"
A teď hurá do Bagdádu. Ilustrační foto
A teď hurá do Bagdádu. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bagdád - Číňané jsou známí podnikavci a jejich restaurace můžeme najít po celém světě. Kvetou v Praze stejně jako v Kapském městě, v Sydney jako v Rio de Janeiru. Nejnebezpečnějšímu městu světa se však zatím vyhýbali.

Nyní to už neplatí. Před dvěma týdny se první čínská restaurace otevřela i v Bagdádu.

Podle britského listu The Times jde téměř jistě o jedinou neiráckou restauraci ve městě - s výjimkou mohutně opevněné "zelené zóny", kde sídlí vládní úřady.

Je to sice pouze  malý zaprášený bufet s jednou místností, ale i tak jsou obyvatelé čtvrti Karrada potěšeni, že se nějaký cizinec vůbec odvážil přijet sem podnikat.

"Jsem rád, že jsou tady," říká Jasím Mohamed, který jim místnost za 200 dolarů na měsíc pronajímá.

"Kdyby to byli Američané nebo Britové, tak už bychom byli já i oni dávno uneseni a o hlavu kratší. V žádném případě bych jim obchod nepronajal," prozradil Mohamed Timesům.

"Ale vím, že to jsou chudí Číňané a nikdo je ohrožovat nebude. Nestojí za výkupné," dodává.

Ani osud předchozího majitele Číňany neodradil. Ilustrační foto
Ani osud předchozího majitele Číňany neodradil. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bagdádské menu

Mohamed ví, o čem mluví. Jeho předchozímu nájemníkovi, který zde prodával alkohol, nejdříve obchod několikrát zdemolovali a potom mu ho členové šíitské milice vyhodili do vzduchu. V červenci minulého roku pak nebohého prodavače lihovin kdosi zavraždil.

Osud předchozího nájemníka však čínské podnikavce neodrazuje.

"Bomby? Už jsem jich viděl mnoho," říká Tsao, který podnik vede se svou ženou a dvěma přáteli. "Ale nikdo o nich nepřemýšlí, takže se nebojíme."

Tsao není v Bagdádu žádným nováčkem. Dříve tu podle agentury AFP dva roky pracoval v obchodě s čínským zbožím. Poté, co se obchod kvůli terorismu zavřel, přesvědčil svou ženu a přátele, aby to zkusili s čínskou kuchyní.

"Knedlíčky, smažená kuřecí stehýnka, čínský chleba a sladkopálivý kuřecí salát," čte Tsao z dnešní nabídky.

"Menu je zatím omezené, ale zlepší se," dodává konejšivě. "Jako bezpečnost v Bagdádu, bude se zlepšovat."

Jen pár slov arabsky

Interiér vypadá stejně jako v jakémkoliv čínském bufetu kdekoliv na světě. Plastikové stoly a židle, červené lucerny a plakáty Čínské zdi, Bruce Leeho a Jackieho Chana.

S obsluhou zákazníků pomáhá Číňanům, kteří umějí jen pár slov anglicky a arabsky, najatý osmnáctiletý Iráčan.

Ani s bydlením si podnikatelé nedělají velké starosti. Ke spánku se ukládají hned ve vedlejší místnosti, kterou jim jejich domovník přenechává zdarma.

"Myslíme si, že se situace v Iráku zlepšuje... Necítíme se osamělí, protože pracujeme každý den od osmi hodin ráno do devíti hodin večer," říká čtyřicátník Wu, který nechal v čínské provincii Chu-pej celou svou rodinu.

Lidé v sousedství se nyní přou, jak velkou šanci uspět čínský podnik v Karradě má.

V Bagdádu byla otevřena větší a elegantnější čínská restaurace již krátce po americké invazi roku 2003, o dva roky později ji však její majitel kvůli špatné bezpečnostní situaci zavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy