Washington - Pro miliony amerických žáků a studentů začala platit nová pravidla. Americký nejvyšší soud rozhodl, že rasová příslušnost nemůže být používána jako faktor při posuzování, kam bude dítě posláno do školy. Informoval o tom list Washington Post.
Výnos soudu je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v oblasti občanských práv za poslední roky.
Soud po dramatické diskusi těsnou většinou pět ku čtyřem odmítl programy pozitivní diskriminace. Vytvořeny byly v roce 1954, v době hnutí za ukončení segregace. Jejich cílem bylo vytvořit smíšené třídy.
"Soud a národ budou litovat"
Tyto programy nebyly v posledních letech povinné, ale stovky školních okrsků se jimi nadále dobrovolně řídily.
Na nejvyšší soud se obrátily bělošské rodiny z oblastí Seattlu a kentuckého Louisville, které si stěžovaly, že jejich dětem bylo nespravedlivě upřeno zapsat se na školy podle vlastního výběru. Tato vzdělávací zařízení totiž překročila kvótu bělošských žáků.
Předseda nejvyššího soudu John J. Roberts Jr. se za ně postavil. Přes půl století staré rozhodnutí označil za "neschopné přežít v současných podmínkách."
Čtyři liberální soudci, kteří se postavili konzervativní většině, rozhodnutí kritizovali. Podle nich "budou soud i národ litovat", že segregace ve školách už není postavená mimo zákon.