Vězení v USA praskají ve švech. Sedí dva miliony lidí

lem
28. 6. 2007 14:00
Počet vězňů letos vzrostl o více než 60 tisíc

Washington - Nejen Guantánamo či Abú Ghrajb. Spojené státy mají s vězněním problémy i doma. Trest si odpykávají víc než dva miliony osob.

A situace se stále zhoršuje. Jen za poslední rok jejich počet vzrostl o více než šedesát tisíc.

Pro srovnání: USA se mohou "pochlubit" jedním vězněm na 133 obyvatel. V Česku je tento poměr jedna ku pěti stům, ve Francii dokonce jedna ku tisíci.

Mezi americké státy s nejpočetnější vězeňskou populací patří již tradičně Texas, Louisiana a Oklahoma. Na druhém konci pomyslného žebříčku se drží Maine, Severní Dakota a Minnesota.

Podle statistik si trest odpykává 6,8 procenta žen, zbytek vězňů tvoří muži.

Mezi nejčastěji trestané patří Afroameričané. Ve věkové kategorii do 35 let skončí ve vězení dokonce každý desátý. Hispánci představují 1,9 procenta vězněných a potomci evropských přistěhovalců 0,7 procenta.

Americké věznice

Pro srovnání: 
V miliardové Číně si tresty odnětí svobody odpykává jeden a půl milionu osob.
V Rusku "pouze" 800 tisíc.

  • Poláci přiznali, že hostili vězení CIA
  • Američané nutí vězně jíst, píše NY Times
  • Gruzie: vězni se bouří a umírají

Problémy s privatizací

Kromě přeplněných věznic a rostoucího počtu odsouzených je dalším problémem amerických věznic jejich pokračující privatizace. Soukromé společnosti se totiž více než na vězně soustředí na maximalizaci zisku.

Kritici další privatizace také upozorňují na to, že nové věznice budou potřebovat nové vězně, a některé trestné činy by tak mohly být hodnoceny mnohem přísněji než doposud.

Už nyní je polovina osob za mřížemi držena za nenásilné trestné činy. Většina z nich pak za delikty spojené s prodejem drog.

Supermax pro sériové vrahy

Mezi nejkritizovanější patří nejtvrdší věznice, tzv. supermax, v nichž končí sérioví vrazi, teroristé a osoby obviněné za několikanásobné trestné činy.

Veřejnost nezneklidňuje jen kubánské Guantánamo. Věznice praskají ve švech.
Veřejnost nezneklidňuje jen kubánské Guantánamo. Věznice praskají ve švech. | Foto: Wikipedia Commons

Alcatraz Skalistých hor ve Florence byl postaven v roce 1994 za 190 milionů dolarů. Druhé podobné zařízení funguje ve státě Illinois.

Ve Florence si trest odpykává například bombový postrach odsouzený ke čtyřem doživotním trestům Theodore Kaczynski, terorista Richard Reid nebo oklahomský útočník Terry Nichols.

Své poslední dny zde trávil také jeho společník Timothy McVeigh, než byl v roce 2001 popraven.

Vězni tu zůstávají ve svých zvukotěsných celách bez oken 23 hodin denně v takřka kompletní izolaci. Zakázáno je telefonovat, vězni nepracují, vše je řízeno počítačem. Mezi standartní vybavení patří detektory pohybu, tlakové čipy a dálkové ovládaní prakticky všeho.

 

Právě se děje

Další zprávy