Blair bude uklidňovat Blízký východ. Hamás je proti

rak
28. 6. 2007 10:55
Na expremiérovi se nakonec shodly OSN, USA, Rusko i EU

Jeruzalém -  Odstoupivší britský premiér Tony Blair byl jmenován zvláštním vyslancem pro Blízký východ. Blair bude zastupovat takzvaný "kvartet," tedy OSN, USA, Rusko a Evroskou unii, který prosazuje blízkovýchodní mírový plán.

Jeho hlavním úkolem bude pomoci Palestincům vybudovat fungující instituce, bezpečnostní složky a podílet se na rozvoji palestinské ekonomiky.

O Blairově jmenování jednali od úterka zástupci kvartetu v Jeruzalémě. Podle izraelských zdrojů dohodě bránila neshoda mezi dvěma tábory, které se mezi vyjednávači vytvořily. Blairovu nominaci prosazovaly USA a OSN, avšak nikoli Rusko a EU.

Podle Moskvy, která však dnes Blairovo jmenování přeci jen podpořila, to původně byl nepřijatelný ústupek Spojeným státům, za jejichž bezvýhradného spojence je Blair považován. Evropská unie zase nechtěla přijít o zásadní vliv v mírovém procesu. Blair prý v úterý sám telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Při posledním vystoupení v parlamentu v roli premiéra dnes Blair řekl, že považuje dohodu o soužití dvou samostatných států - Izraele a Palestiny - za prioritu Blízkého východu.

Lze zajistit bezpečný Izrael a palestinský stát, který bude stanoven nejen ve smyslu územním, ale i ve smyslu vlastních institucí a vlády. Vyžádá si to ale velké nasazení a mnoho práce, řekl.

VÍCE ČTĚTE ZDE: Fenomén Blair odchází, ne tak jak si přál

Izraelský premiér Ehud Olmert už oznámil, že jeho vláda bude s Blairem v nové funkci spolupracovat.

Jeho jmenování schvaluje i nejvyšší Palestinec Mahmúd Abbás, nikoli ale radikální Hamas, který má v moci jedno ze dvou palestinských autonomních území - pásmo Gazy. Blair nebude spravedlivý v jediném tématu izraelsko-palestinského konfliktu ani při řešení jakéhokoli problému spojeného s Araby, varoval mluvčí Hamasu Ghazí Hamad.

Izraelsko-palestinská mírová jednání po vypuknutí druhé intifády v roce 2000 zkolabovala. Situace teď není o moc jednodušší hlavně kvůli občanské válce mezi Palestinci.
Izraelsko-palestinská mírová jednání po vypuknutí druhé intifády v roce 2000 zkolabovala. Situace teď není o moc jednodušší hlavně kvůli občanské válce mezi Palestinci. | Foto: Reuters

Další mírový pokus?

Blair usedne na křeslo, které už rok zeje prázdnotou. Posledním zvláštním vyslancem na Blízkém východě za mírový kvartet byl někdejší šéf Světové banky James Wolfensohn.

Na řešení blízkovýchodní krize tlačí zejména Washington. 

Americká administrativa se snaží navázat tam, kde v roce 2000 ustrnula práce Bushova předchůdce Billa Clintona. Ten byl společně s izraelským premiérem Ehudem Barakem a palestinským předákem Jásirem Arafatem těsně před uzavřením konečné mírové dohody. Jednání ale nakonec ztroskotala.

 

Právě se děje

Další zprávy