Jak dopadnou americké volby? Nabízíme podrobné odhady souboje Trumpa s Bidenem

Jiří Kropáček hel jh Jiří Kropáček, hel, jh
22. 10. 2020 12:41
První listopadové úterý Američané volí prezidenta. Průzkumy předpovídají, že republikána Donalda Trumpa v Bílém domě vystřídá kandidát demokratů Joe Biden. Podívejte se na podrobné odhady volebního klání za jednotlivé americké státy.

Jak by teď dopadly volby

Následující přehled prestižního serveru RealClearPolitics.com udává odhadovaný zisk takzvaných volitelů, tedy fakticky přímých hlasů pro každého z kandidátů. Až na výjimky platí v amerických prezidentských volbách systém, že kandidát, který vyhraje v daném státu, získá plný počet volitelů přiřknutý tomuto státu. Pro zvolení prezidentem jich potřebuje nasbírat celkem alespoň 270 z 538.

Ve státech, kde je souboj podle RealClearPolitics vyrovnaný, ukazujeme pouze volební preference kandidátů. Naopak v některých zejména již dopředu rozhodnutých státech web Realclearpolitics.com procenta voličské podpory nezobrazuje.

Komentátoři americké politiky v souvislosti s průzkumy upozorňují, že letošní souboj je hůře předvídatelný kvůli významným událostem, jako je koronavirová pandemie nebo rasové nepokoje.

Co znamenají barvy v mapě:
Nerozhodný souboj
Jednoznačně vyhraje Biden
Jednoznačně vyhraje Trump
Pravděpodobně vyhraje Biden
Pravděpodobně vyhraje Trump
Spíš vyhraje Biden
Spíš vyhraje Trump

Jak funguje volební systém USA

V amerických prezidentských volbách mohou až na několik výjimek hlasovat všichni Američané starší 18 let, kteří se s předstihem registrují. Volí prezidenta i viceprezidenta, zájemci o oba posty proto vždy kandidují v tandemu. Američané svým hlasem fakticky jen „pověřují“ k volbě svého zástupce, takzvaného volitele.

Celkem 538 volitelů po volbách zasedá ve sboru, kde reprezentují 50 amerických států a hlavní město Washington. Počet volitelů za každý stát odráží počet jeho obyvatel. Například nejlidnatější Kalifornie jich má 55, Texas 38, ale Vermont nebo Aljaška jen 3.

Volitelé při následné přímé volbě prezidenta nemusí respektovat názor lidí, kteří je pověřili, v drtivé většině případů tomu tak ale je. S výjimkou států Nebraska a Maine se přepočet hlasů na volitele řídí principem „vítěz bere vše“: i kdyby Trump nebo Biden získal v některém státě jen o jediný voličský hlas víc, budou všichni volitelé daného státu hlasovat právě pro něj. Prezidentem se tak může stát kandidát, kterého v celých USA podpoří v absolutních číslech méně občanů, ale získá absolutní většinu (tedy alespoň 270) volitelských hlasů. Bylo tomu tak i při posledním souboji mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou v roce 2016.

Největší pozornost v kampani i průzkumech se věnuje takzvaným „swing states“. V nich není možné snadno předpovědět výsledek. Jsou mezi nimi tradičně například Florida, Michigan nebo Pensylvánie. Další státy jsou dlouhodobě a spolehlivě buď demokratické, nebo republikánské.

Poznámka: Zobrazené odhady odráží výsledky většího počtu předvolebních průzkumů, které sleduje a zpracovává server RealClearPolitics.

Vývoj počtu volitelů

Zdroj dat: Realclearpolitics.com - Battle for White House | RealClearPolitics.com je prestižní americký server, který shromažďuje průzkumy veřejného mínění.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy