Už za dva roky má být na Zemi znovu tepleji

rak
10. 8. 2007 15:45
Vědci vytvořili první krátkodobou klimatickou předpověď
V roce 2014 by měla být průměrná teplota na světě vyšší o 0,3 stupně, tvrdí tým britských vědců.
V roce 2014 by měla být průměrná teplota na světě vyšší o 0,3 stupně, tvrdí tým britských vědců. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Londýn - Obchodníci, vědci i politici můžou počítat s novou předpovědí klimatických změn,  která jim umožní plánovat v krátkodobějším horizontu.

Na rozdíl od zbytku tradičních modelů, předvídajících posuny teplot do konce 21.století, vyvinuli britští vědci způsob, jak spočítat údaje pro příštích deset let.

Dřív to nešlo z jediného prostého důvodu: dat z oceánů byl nedostatek. "Byla velmi rozptýlená a poněkud "křiklavá". Bylo pak obtížné vysvětlit, jaké teploty v obrovských oceánech vlastně jsou," řekl BBC Doug Smith z Hadleyho Centra

0,3 stupně Celsia víc

Tým odborníků díky modelu "DePreSys" zjišťuje, jak klima ovlivňují přírodní fenomény jako je El Niňo či severoatlantické proudění.

Nejobtížnější je pro vědce měřit teplotu v oceánech. I to by se mělo postupně změnit k lepšímu.
Nejobtížnější je pro vědce měřit teplotu v oceánech. I to by se mělo postupně změnit k lepšímu. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Z informací, zveřejněných v časopise Sicence vyplývá, že mezi lety 2009 až 2014 se oteplí. Průměrné teploty na konci tohoto období vzrostou oproti roku 2004 o 0,3 stupně Celsia.

Zatím byl nejteplejší rok 1998 s průměrnou globální teplotou 14,54 stupně.

Podle Smithe budou pro příštích deset let důležité jak přírodní změny, tak globální oteplování způsobené člověkem. V roce 2100 pak změny ovlivněné čistě lidskou aktivitou převáží.

Závěr britského týmu je tak v souladu s posledním odhadem Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Ten počítá do konce současného století s růstem průměrné teploty o 1,8 až 4,0 stupně.

"Pokud to bude fungovat,  je to dobrý krok vpřed," říká o vytvoření nového modelu Gavin Schmidz z Goddardova institutu pro vesmírná studia při NASA. A dodává, že bude záležet právě na možnostech vědců sbírat informace z oceánů.

 

Právě se děje

Další zprávy