Kandahár - Nejméně 22 mrtvých a na 50 zraněných si ve středu vyžádala dvojice sebevražedných útoků nedaleko jihoafghánského Kandaháru.
S tržištěm, kde k útokům došlo, podle agentury AFP sousedí parkoviště, kde obvykle zastavují desítky kamionů zásobujících nedalekou leteckou základnu sil NATO.
K atentátům se přihlásilo radikálního hnutí Tálibán, jež v provincii Kandahár operuje.
Taktika jako z Iráku
Agentura AP s odvoláním na místní úřady napsala, že útočníci na místo dorazili na motorkách. Nejprve se odpálil první z mužů. Když se na místo seběhl dav, aby pomohl zraněným, odpálil nálož na vlastním těle i druhý.
Obdobnou taktiku podle BBC používali radikálové především v Iráku, v Afghánistánu jde ale o výjimečný případ.
Guvernér provincie Kandahár v prohlášení napsal, že útok je "další ukázkou lhostejnosti rebelů k životům nevinných lidí".
Nejen rukou ozbrojenců ale v Afghánistánu umírali civilisté. Patnáct životů si podle místních činitelů vyžádal nálet Severoatlantické aliance v provincii Lógar. Afghánci tvrdí, že mezi mrtvými jsou i ozbrojenci, podle vesničanů ale všichni, kdo byli zabiti, byli ve vesnici na svatbě.
Vedení mise ISAF zprávu nepotvrdilo, pouze uvedlo, že ráno udeřilo v oblasti poté, co ozbrojenci napadli afghánské a zahraniční vojáky.
Do konce roku 2014
Spojenci i lidé, kteří jim pomáhají, jsou terčem útoků už od americké invaze v roce 2001.
Nenávist vůči spojeneckým jednotkám navíc podpořil březnový masakr, při němž americký rotný Robert Bales zavraždil 17 civilistů, včetně devíti dětí. Za sedmnáct úkladných vražd mu nyní hrozí minimálně doživotní trest.
Pod Hindúkušem momentálně operuje zhruba 130 tisíc aliančních vojáků. Zemi by měli opustit do konce roku 2014, přičemž už od poloviny příštího roku se Afghánci chopí velitelských pravomocí.