USA obvinily vojáka z masakru 17 Afghánců

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 3. 2012 22:03
K tomu, že 17 afghánských civilistů zabil rotný Bales, ale podle obhájce chybí důkazy
Robert Bales.
Robert Bales. | Foto: ČTK

Washington/Kábul - Americká armáda  v pátek formálně obvinila hlavního podezřelého z masakru civilistů v afghánské provincii Kandahár  - rotného Roberta Balese - ze 17 úkladných vražd afghánských civilistů a ze šesti pokusů o vraždu.

Za tento těžký zločin mu hrozí minimálně doživotní vězení s možností podmínečného propuštění, v úvahu připadá i trest smrti, uvedla agentura Reuters s odvoláním na americkou armádu.

Dosud se hovořilo o tom, že voják předminulou neděli postřílel šestnáct Afghánců včetně devíti dětí, podle agentury AP se ale objevily nové informace o smrti sedmnáctého člověka.

Háček je v tom, že podle vojákova hlavního obhájce Johnyho Browna armádním prokurátorům chybí jediný přímý důkaz, jakožto i doznání.

Bales tvrdí, že si na inkriminovanou dobu nepamatuje. Podle právníka je stále v šoku.

Tálibán už se nicméně nechal slyšet, že americké vojenské justici nevěří a Spojené státy i jejich spojence stihne pomsta.

"To, co provedl, byl naplánovaný čin. Určitě se budeme chtít pomstít na všech amerických jednotkách v Afghánistánu. Soudnímu procesu nevěříme," uvedl mluvčí afghánských radikálů.

Postřílení dvou afghánských rodin vyvolalo v již tak protiamericky naladěné afghánské společnosti další vlnu nenávisti a nastolilo otázku, zda by se nemělo stahování amerických jednotek urychlit. Washington k tomu vyzval Tálibán i afghánský prezident Hamíd Karzáí.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy