USA obvinily vojáka z masakru 17 Afghánců

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 3. 2012 22:03
K tomu, že 17 afghánských civilistů zabil rotný Bales, ale podle obhájce chybí důkazy
Robert Bales.
Robert Bales. | Foto: ČTK

Washington/Kábul - Americká armáda  v pátek formálně obvinila hlavního podezřelého z masakru civilistů v afghánské provincii Kandahár  - rotného Roberta Balese - ze 17 úkladných vražd afghánských civilistů a ze šesti pokusů o vraždu.

Za tento těžký zločin mu hrozí minimálně doživotní vězení s možností podmínečného propuštění, v úvahu připadá i trest smrti, uvedla agentura Reuters s odvoláním na americkou armádu.

Dosud se hovořilo o tom, že voják předminulou neděli postřílel šestnáct Afghánců včetně devíti dětí, podle agentury AP se ale objevily nové informace o smrti sedmnáctého člověka.

Háček je v tom, že podle vojákova hlavního obhájce Johnyho Browna armádním prokurátorům chybí jediný přímý důkaz, jakožto i doznání.

Bales tvrdí, že si na inkriminovanou dobu nepamatuje. Podle právníka je stále v šoku.

Tálibán už se nicméně nechal slyšet, že americké vojenské justici nevěří a Spojené státy i jejich spojence stihne pomsta.

"To, co provedl, byl naplánovaný čin. Určitě se budeme chtít pomstít na všech amerických jednotkách v Afghánistánu. Soudnímu procesu nevěříme," uvedl mluvčí afghánských radikálů.

Postřílení dvou afghánských rodin vyvolalo v již tak protiamericky naladěné afghánské společnosti další vlnu nenávisti a nastolilo otázku, zda by se nemělo stahování amerických jednotek urychlit. Washington k tomu vyzval Tálibán i afghánský prezident Hamíd Karzáí.

 

Právě se děje

Další zprávy