Foto: Největší ekologická katastrofa v Arktidě. Únik ropy z Norilsku ukázaly satelity

Foto: Největší ekologická katastrofa v Arktidě. Únik ropy z Norilsku ukázaly satelity
Ropa, která unikla z tepelné elektrárny z Norilsku, putuje po řece Ambarnaja a za necelé dva týdny se dostala už zhruba 20 kilometrů od Norilsku. Na satelitním snímku je zachycená situace 4. června.
Řeka Ambarnaja se vlévá do jezera Pjasino, jehož vody pak tečou do Karského moře.
Tento snímek byl pořízen den předtím. Při srovnání obou je vidět, jak ropa postupuje po proudu řeky. Záchranářům se ji nedaří zastavit.
Ropa unikla z nádrže údajně kvůli tomu, že roztála zmrzlá půda, na níž nádrž stojí. Tvrdí to alespoň společnost Nornickel (neboli Norilsk Nickel), která elektrárnu vlastní. V oblasti těží kovy, především nikl a palladium.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2020 17:40
K nejhorší environmentální katastrofě v Rusku za polárním kruhem došlo podle ruské firmy Nornickel zřejmě proto, že vlivem klimatické změny roztál permafrost. Zmrzlá půda povolila a nádrž tepelné elektrárny s tisíci litry paliva, kterou společnost vlastní, se rozlila a dostala do řeky Ambarnaja. Následky obrovské ekologické katastrofy nyní odhalily i satelitní snímky.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy