Budapešť - Maďarský ústavní soud zrušil zákon o církvích a některé části zákona o médiích a trestním stíhání, protože odporují ústavě a mezinárodním dohodám. Informovala o tom agentura MTI.
Nové maďarské zákony o médiích i církvích kritizovala nejen domácí opozice, ale také řada evropských států a Evropská unie.
Pasáže mediálního zákona, které ústavní soud označil za neústavní, se týkají regulace mediálního obsahu, ochrany novinářských zdrojů a instituce mediálního ombudsmana.
Soud rovněž konstatoval, že obdržel několik připomínek, které kritizovaly opatření ovlivňující svobodu tisku a základní pravidla k ovládání obsahu zpravodajství, mediálních služeb a masové komunikace.
Již v srpnu přední maďarští spisovatelé a bojovníci za lidská práva v otevřeném dopise adresovaném Evropské unii a Radě Evropy vyjádřili obavy ze současného stavu právních svobod v zemi. V listu zmínili zejména nový církevní zákon, který podle nich porušuje svobodu vyznání a kvůli kterému může přijít údajně na 300 církevních komunit o státní uznání. To by prý znamenalo sociální katastrofu.
Maďarská opozice a aktivisté hnutí na ochranu lidských práv již několik měsíců pochybují, zda vláda premiéra Viktora Orbána respektuje principy právního státu. Protesty a výhrady doma i v zahraničí vyvolal i zmíněný mediální zákon, který podle svých kritiků umožňuje státu kontrolovat obsah zpravodajství a sloužit k cenzuře protivládních hlasů.