USA zasáhne v zimě další vlna koronaviru a zřejmě bude ještě silnější, varuje expert

ČTK ČTK
22. 4. 2020 11:42
Spojené státy zasáhne příští zimu další vlna nákazy koronavirem, která by však mohla udeřit ještě silněji než ta stávající, protože zřejmě přijde na začátku chřipkové sezony. Podle agentury Reuters to v noci na středu prohlásil ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.
Ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield.
Ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield. | Foto: Reuters

"Je tu možnost, že útok viru na náš stát bude příští zimu ještě náročnější než ten, kterým jsme právě prošli," řekl Redfield. "Budeme tu mít zároveň epidemii chřipky a epidemii koronaviru ve stejnou dobu," dodal s tím, že takový scénář by dostal zdravotnický systém v zemi pod ještě větší nátlak, než jaký zažil v posledních týdnech.

USA jsou nejhůře zasaženou zemí na světě, v posledních dnech tam však klesá počet hospitalizovaných lidí a další podobné indikátory. To naznačuje, že by se země mohla nacházet za vrcholem epidemie.

Redfield však varuje, že by od sebe lidé měli nadále udržovat odstup a úřady by se měly připravit na možné obnovené šíření nákazy v příštích měsících.

Přísná ochranná opatření přijímaná jednotlivými státy mají podle ředitele CDC mamutí podíl na zpomalení průběhu epidemie. Pro obnovení ekonomického života v zemi je však potřeba výrazně zvýšit možnosti testovat lidi na koronavirus.

Potřeba by bylo také zřídit síť pracovníků, kteří by vyhledávali osoby, jež přišly nedávno do kontaktu s nově nakaženými. K tomu by však bylo nutné najmout až 300 tisíc lidí, kteří by se podle Redfielda mohli rekrutovat ze zaměstnanců federálního statistického úřadu či příslušníků Mírových sborů. Jedině tak bude možné znovu nastartovat hospodářství, jež kvůli pandemii silně utrpělo.

Redfield také řekl, že situaci "příliš nepomáhají" nedávné protesty proti ochranným opatřením, při nichž lidé požadovali "osvobození" svých států. Jejich snahy na Twitteru v některých případech podpořil i republikánský prezident Donald Trump.

Spojené státy evidují přes 825 tisíc lidí s koronavirem, z nichž asi 45 tisíc zemřelo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy