USA zadržely v Jemenu novou verzi "trenýrkové bomby"

Zahraničí Zahraničí
8. 5. 2012 18:46
Podobné zařízení selhalo roku 2009 v letadle do Detroitu, detektory ho nenašly
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington/San'á - Spojené státy v Jemenu překazily plán Al-Káidy na odpálení vylepšené verze "trenýrkové bomby", která selhala roku 2009 na letu do Detroitu.

Zařízení bylo zadrženo výzvědnou službou a experti ho teď podrobují forenzní analýze, uvedla FBI.

V době, kdy byla bomba zadržena, nebyl podle vyšetřovatelů vybrán žádný cíl, ani kvůli případnému atentátu nebyly koupeny žádné letenky. Nejsou ani indicie případném atentátníkovi.

"Výsledkem naší blízké spolupráce se zámořskými partnery našich bezpečnostních a výzvědných služeb bylo v zahraničí zadrženo improvizované výbušné zařízení (IED) sestrojené k provedení teroristického," píše se v prohlášení FBI.

Panneta: USA jsou stále v ohrožení

"Počáteční výzkum naznačuje, že zařízení je velmi podobné těm, která Al-Káida v minulosti použila k pokusům o teroristické útoky na Arabském poloostrově, včetně těch proti letadlům a k cíleným atentátům," dodala FBI.

Podle mluvčí Bílého domu Caitlin Haydenové byl prezident Obama o zadržení bomby informován v dubnu. Podle BBC bylo zařízení zadrženo v raných fázích příprav, a nepředstavovalo tak reálnou hrozbu.

"Co tenhle incident objasňuje, je, že tato země musí zůstat ostražitá proti těm, kteří se snaží ji napadnout. A my uděláme vše nezbytné, abychom Ameriku udrželi v bezpečí," řekl v pondělí americký ministr obrany Leon Panetta.

Není jasné, kdo zařízení postavil, experti ale tvrdí, že má některé podobné znaky s bombou všitou do spodního prádla Umara Farúka Abdulmutalába. Ten byl o vánocích 2009 zatčen v letadle do Detroitu, když jeho zařízení selhalo.

BBC s odvoláním na pracovníka americké výzvědné služby sdělila, že zařízení nese podobný "rukopis" jako tato "trenýrková bomba". Obsahovala silnou průmyslovou výbušninu a neobsahovala kov, takže by prošla letištní bezpečnostní kontrolou, uvedla agentura Associated Press.

První bombu skenery neodhalily

Není jasné, zda by podobnou bombu odhalily skenery, které fungují na mnohých amerických letištích. Abdulmutalábovu bombu neodhalily letištní kontroly v nigerijském Lagosu ani v holandském Amsterdamu.

Když se ji pokusil odpálit, neexplodovala úplně, pouze se vzňala a pasažéři pak oheň uhasili. Abdulmutaláb byl odsouzen na doživotí.

Americké ministerstvo vnitra v reakci na zadržení vylepšené verze "trenýrkové bomby" informovalo, že bude nadále analyzovat bezpečnostní hrozby, bude skenovat pasažéry a pokračovat budou i namátkové prohlídky, přítomnost ostrahy v letadlech a jiná nespecifikovaná bezpečnostní opatření.

"V tuto chvíli nemáme žádné určité a věrohodné informace ohledně aktivního teroristického plánu proti USA. Přesto nadále monitorujeme menší dsnahy Al-Káidy a jejích přívrženců k prvedení teroristických útoků doma i v zahraničí," sdělilo ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.

Zpráva o bombě se objevila krátce poté,co si USA připomněly první výročí zabití hlavy Al-Káidy Usámy Bin Ládina. Přichází také den poté, co americké bezpilotní letadlo v Jemenu zabilo tamního vůdce Al-Kajdy Fahda Al Kusa, na jehož hlavu FBI vypsala odměnu pět milionů dolarů.

Jemenská vláda zvýšila úsilí v boji proti Al Kajdě na Arabském poloostrově poté, co v listopadu z funkce odstoupil prezident Ali Abduláh Salíh. Al-Káida ale v zemi stále ovládá rozsáhlé oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy