USA vyklidí svou poslední základnu v Jižní Americe

gaz
31. 7. 2008 10:35
Ekvádor od příštího roku neprodlouží její pronájem

Quito - Spojené státy americké budou muset opustit svou poslední velkou základnu v Jižní Americe, na které se v současnosti nachází 300 amerických letců a námořníků.

Ekvádor, na jehož území se základna v Mantě nalézá, oznámil, že smlouvu o jejím pronájmu  neprodlouží. Platnost dokumentu vyprší v listopadu příštího roku.

Ekvádorská základna v Miami

Současný levicový prezident Rafael Correa případné vyexpedování amerických jednotek oznamoval již během své předvolební kampaně v roce 2006.

Rafael Correa sliboval konec amerických vojáků v Ekvádoru už během prezidentské kampaně
Rafael Correa sliboval konec amerických vojáků v Ekvádoru už během prezidentské kampaně | Foto: Reuters

Později připustil, že je možné o dalším pronájmu uvažovat - ale pouze za předpokladu, že si Ekvádor bude moci otevřít vlastní základnu v americkém Miami.

Přítomnost cizích vojáků na ekvádorském území zakazuje i nová ústava, která bude předmětem všelidového hlasování na konci září.

Centrum pro boj s drogami

Pro Spojené státy je neprodloužení smlouvy, která byla uzavřena na deset let roku 1999, velice nepříjemné.

Základna je totiž centrálním bodem jejich protidrogových operací v sousední Kolumbii.

Letadla USA z Manty vylétají každý měsíc na přibližně stovku misí a podle BBC je základna zodpovědná za 60 procent úspěšných operací v oblasti Pacifiku.

Pozorovací lety skončí v srpnu příštího roku a poslední americký vojenský personál Ekvádor opustí o tři měsíce později.

Jinde v regionu?

Ekvádorská vláda Američany podezřívá, že základny používají i v boji s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a že americký personál dokonce spolupracoval na bombardování ekvádorského území na začátku března, které region dostalo na práh války.

Spekulovalo se, že by se americká posádka mohla přesunout z Manty do Kolumbie nebo Peru. Umístění vojáků USA na vlastní půdě je však pro jihoamerické státy velmi citlivou záležitostí. Washington podle slov tamních vojenských představitelů zatím žádné nové základny v oblasti neplánuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy