Ekvádor se vydal chávezovskou cestou. Proti těžařům

gaz
5. 10. 2007 18:10
Zahraniční naftařské firmy přijdou o část zisků
Prezident Rafael Correa
Prezident Rafael Correa | Foto: Reuters

Quito - Ekvádorský prezident Rafael Correa dnes podepsal dekret, kterým odejmul část zisků zahraničním naftařským firmám.

Informuje o tom agentura Reuters.

Z mimořádných zisků, které jsou způsobeny nynějšími vysokými cenami ropy, dostávali dosud zahraniční investoři polovinu. Nyní se ekvádorský prezident rozhodl ponechat jim pouhé procento. 

To ovšem neznamená, že by naftařské firmy nedostaly vůbec nic. Mimořádné zisky jsou pouze ty, které převyšují průřezovou tržní cenu, která je mezi smluvními stranami zakotvena v kontraktu. 

Postiženými společnostmi jsou zejména největší investoři: brazilský Petrobras a španělský Repsol. Týká se to ale i amerického City Oriente, čínského Andes Petroleum a francouzského Peremco.

Vláda očekává, že by takto mohla získat až 700 milionů dolarů ročně.

Těžaři v šoku

Nové vládní nařízení těžařské společnosti zarazilo, už minulý rok totiž hrozily státu soudními žalobami. Tehdy Ekvádor schválil zákon, který mu z mimořádných zisků těžařů připsal oněch původních 50 procent.

Litevská ropná rafinérie Mažeikiu.
Litevská ropná rafinérie Mažeikiu. | Foto: Aktuálně.cz

"Jsme opravdu překvapeni a momentálně k tomu nemáme žádné oficiální stanovisko," prohlásil pro agenturu Reuters mluvčí Repsolu v Ekvádoru Federico Cruz. Vláda však tvrdí, že společnosti novýé rozdělení zisků přijaly.

Correa, který má titul PhD z ekonomických studií na univerzitě v Illinois, v prosinci vyhrál prezidentské volby právě s kampaní slibující redistribuci příjmů z ropy a restrukturalizaci zahraničního dluhu. 

Ekvádorský ministr pro ropný průmysl Galo Chiriboga si však nemyslí, že by ropné firmy kvůli snížení mimořádných zisků mohly ze země odejít.

"Pokud by s námi po zvýšení nechtěly spolupracovat, budeme si muset sednout a promluvit," prohlásil v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters.

Zvýšení podílu státu z mimořádných ropných zisků není jedinou změnou, kterou ekvádorská vláda v naftařském průmyslu připravuje. Podle Chiribogy chce přemluvit těžařské společnosti k novým kontraktům, kde by už investoři nedostávali podíl z vytěžené ropy, ale vláda by jim za těžbu platila jako za službu.

Soukromé společnosti těží přibližně polovinu z 530 000 barelů, které země denně vyprodukuje.

Po vzoru Bolívie a Venezuely

Nové kontrakty se zahraničními společnostmi těžícími ropu a zemní plyn si nedávno vymohly i Bolívie a Venezuela.

Correa a Chávez jsou dobří přátelé
Correa a Chávez jsou dobří přátelé | Foto: Reuters

Situace v Ekvádoru zůstává napjatá po nedělních volbách do nového 130členného Ústavodárného shromáždění, ve kterých získala Correova strana Alianza Pais pohodlnou většinu.

Shromáždění má zasedat 180 dní a připraví návrh ústavy, který bude posléze předložen voličům v referendu. Podobné komory fungují i v Bolívii nebo Venezuele. Staré ústavy podle jihoamerických levicových prezidentů totiž nereflektují práva indiánských menšin a chudých.

ČTĚTE VÍCE: Chávez buduje socialismus 21. století

Correa po svém nástupu k moci letos v lednu prohlásil, že chce rozpustit parlament který považuje za neefektivní a zkorumpovaný. V něm má naopak navrch opozice.

Předseda parlamentu Jorge Cevallos však takový návrh označil za protiústavní.

Zdroje: BBC, Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy