Chávez a Correa poslali armádu na hranici s Kolumbií

gaz
3. 3. 2008 9:32
Vztahy Kolumbijců se sousedy jsou na bodu mrazu
Boje kolumbijské armády s FARC trvají více než 40 let. Zahynuly při nich desetitisíce lidí.
Boje kolumbijské armády s FARC trvají více než 40 let. Zahynuly při nich desetitisíce lidí. | Foto: Reuters

Quito - Vztahy mezi Kolumbií a jejími sousedy jsou nejhorší za posledních několik let. Ekvádor a Venezuela poslaly na hranice se svým sousedem dokonce armádu. Informují o tom zahraniční agentury.

Důvodem je kolumbijský útok na ekvádorské území, který prezident Álvaro Uribe nařídil v sobotu ráno. Kolumbijská letadla bombardovala místo ležící 1,8 kilometru uvnitř Ekvádoru.

"Venezuelská armáda má pohotovost na zemi, ve vzduchu a na moři. Budeme podporovat Ekvádor," citovala agentura Reuters venezuelského prezidenta Hugo Cháveze.

"Doufám, že nás Bůh ušetří války, ale nenecháme je narušovat naše suverénní teritorium," dodal prezident s tím, že venezuelská letadla jsou připravena zaútočit, pokud by kolumbijské jednotky přestoupily venezuelskou hranici.

Cíl útoku: FARC

Cílem sobotního kolumbijského útoku na ekvádorském území byl vojenský tábor kolumbijských rebelů z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), se kterými vláda bojuje více než 40 let.

Z vojenské hlediska se operace podařila, při útoku bylo zabito 17 členů FARC, mezi nimi i číslo dvě celé organizace Raúl Reyes. Jde o vůbec prvního člena vedení FARC, který byl zabit v boji.

Útok však vyostřil už i tak napjaté vztahy mezi andskými zeměmi. Venezuela zavřela svou ambasádu v Kolumbii, Ekvádor vypovídá kolumbijského velvyslance a povolal toho svého z Bogoty.

Kolumbie sousední země viní, že poskytují FARC bezpečné útočiště. Po sobotním útoku dokonce přišla s tvrzením, že rebelové udržovali blízké styky s administrativou ekvádorského prezidenta Rafaela Correy.

Correa mezitím požádal o mimořádné zasedání Organizace amerických států (OAS), kde se bude situace řešit. 

 

Právě se děje

Další zprávy