reklama
 
 

Ekvádor ztratil ministryni obrany. V leteckém neštěstí

25. 1. 2007
Quito - Guadalupe Larrivová vstoupila do dějin jako první žena v čele ekvádorského ministerstva obrany. Pouhých deset dní nato zemřela při leteckém neštěstí.
Doporučujeme

Srážka dvou helikoptér, k níž došlo ve středu nedaleko americké základny Manta na tichomořském pobřeží, stála život také dceru ministryně a pět vysokých důstojníků ekvádorské armády, potvrdil ministr vnitra Gustavo Larrea.

V pondělí Larrivová oznámila, že neobnoví dohodu z roku 1999 o Mantě, která umožňuje americké armádě využívat této základny jako předmostí pro boj proti drogám v oblasti Tichomoří.

Vyšetřování se rozbíhá

Kolize, jejíž okolnosti zatím nejsou přesně objasněny, se stala přibližně v devět hodin večer místního času. 

Podle místních novinářů a zprávy televize Canal Uno se helikoptéry srazily ve vzduchu krátce po startu  a okamžitě explodovaly.  

Ekvádorský viceprezident Lenin Moreno dostal od armády informaci, že šlo o náhodné neštěstí. "Za takových okolností však obvykle přistupujeme k ustavení vyšetřovací komise," řekl Moreno, v jehož domě v Quitu se shromáždili členové vlády.

"My jako vláda provedeme důkladné vyšetřování," ujistil podle agentury Reuters v televizi ministr vnitra Larrea.

Civilistka s velkými plány

Na místo neštěstí se okamžitě vydal prezident Rafael Correa. Právě tento levicový ekonom jmenoval padesátiletou Larrivovou jako vůbec první ženu v historii Ekvádoru do čela ministerstva obrany v novém ekvádorském kabinetu, který se stejně jako hlava státu ujal úřadu teprve 15. ledna. 

Univerzitní profesorka geografie a předsedkyně malé Socialistické strany Larrivová byla rovněž jedním z mála civilistů, kteří kdy vedli ministerstvo obrany.

Larrivová přislíbila posílení prezidentské kontroly nad vojenskými složkami, zlepšení platů příslušníků ozbrojených sil a zprůhlednění systému hodnostního postupu v armádě, která za poslední desetiletí přispěla ke svržení hned tří prezidentů.

autor: lem, ČTK, Reuters

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama