Washington - O tom, že američtí imigrační úředníci třídí přistěhovalce podle národnosti, náboženství a etnika, se spekuluje už dlouho.
Neveřejný úřední zápis z února 2006 získaný mediální společností McClatchy Newspapers však ukazuje, že se tak děje ve větší míře, než si novináři mysleli.
Podle dokumentu totiž imigrační úřady interně vytvořily seznam 35 zemí, jejichž obyvatelé jsou považováni za potenciálně nebezpečné. Jde většinou o muslimské státy či státy s velkou muslimskou populací.
Cizinec zvláštního zájmu
"Cizincem zvláštního zájmu" se podle McClatchy Newspapers může přistěhovalec stát nejen, když je napojen na teroristickou skupinu a narodil se v jedné ze zmíněných zemí, ale také pokud má "etnicky či skrze jiné faktory vazby či sympatie" s některými těmito státy.
Mezi "vybranými" se nacházejí i největší spojenci USA na Blízkém východě: Egypt, Jordánsko a Turecko.
Americké soudy třídění přistěhovalců na základě země jejich původu v minulosti podpořily, netýkalo se to ale profilů na základě rasy, etnika či náboženství.
Je to praktické?
Kritici takovéto imigrační politiky zaprvé namítají, že je rasistická a odrazuje občany zemí, se kterými musejí USA v boji proti terorismu spolupracovat. Není však údajně také příliš praktická.
"Pokud vymezíte jako "speciální" zónu 20 procent světa, je to opravdu široký výběr a vyplýtváte hodně zdrojů na lidi, kteří nejsou žádnou hrozbou," řekl McClatchy profesor práva David Cole z Georgetownské univerzity ve Washingtonu.