Bush posílá na hranice tisíce gardistů

lem, ČTK, Reuters
16. 5. 2006 11:42
Washington - Americký prezident se rozhodl zabránit ilegálnímu přistěhovalectví. Na americko-mexickou hranici proto vyšle až šest tisíc příslušníků Národní gardy.
Statisíce latinskoamerických obyvatel ilegálně překračuje hranice Spojených států v naději, že právě tam najde své štěstí.
Statisíce latinskoamerických obyvatel ilegálně překračuje hranice Spojených států v naději, že právě tam najde své štěstí. | Foto: Reuters

George Bush to uvedl v noci na dnešek ve svém televizním projevu z Oválné pracovny Bílého domu, jehož jediným tématem byla chystaná reforma imigrační politiky.

Hranice pod kontrolou

"Nemáme nad hranicí plnou kontrolu, a já jsem odhodlán to změnit," prohlásil George Bush. "Musíme snížit množství lidí, kteří přes hranice tajně přecházejí."

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Mexiko řeší, jak zastavit exodus do USA
  • Boj s migrací. Kdo se dřív unaví?

FAKTA:

  • Ve Spojených státech je kolem 12 milionů ilegálních přistěhovalců.
  • 75 procent z nich pochází ze zemí Latinské Ameriky.
  • Většina z nich pracuje v zemědělství či stavebnictví.
  • Nepočetnější komunity přistěhovalců se soustředí do Kalifornie, Texasu a Floridě.
  • Nejvíce přistěhovalců ilegálně překračuje hranice na jihu Spojených států.

"Spojené státy ale nemají v úmyslu svou jižní hranici militarizovat. Mexiko je náš soused a přítel," snažil se Bush uklidnit obavy mexických představitelů.

Členové Národní gardy by měli na hranici působit jen dočasně a měli by hrát pouze podpůrnou roli při zajišťování komunikace, výcviku, logistiky či analýzy tajných informací.

Rozmisťování gardistů má začít již počátkem června a jejich mise skončí v okamžiku, kdy počet příslušníků pohraniční hlídky dosáhne předpokládaných 18 000 v roce 2008.

Momentálně střeží hranice s Mexikem 1200 osob.

Zapojíme senzory i letadla

"Vybudujeme důmyslné ploty v městské zástavbě, nové silnice pro hlídky a bariéry ve venkovských oblastech. Zapojíme senzory zachycující pohyb, infračervené kamery a dálkově ovládaná letadla," upřesnil Bush.

Současně požádal Kongres o schválení finančního příspěvku pro "zásadní" rozšíření lidských a materiálních prostředků na ochranu hranice.

Tento týden má o imigrační reformě jednat také Senát.

Foto: Reuters

Návrh obsahuje kromě posílení ostrahy hranic také Bushem podporovaný plán na dočasné zaměstnávání ilegálních migrantů, který kritizují konzervativní republikánští i demokratičtí poslanci.

Ilegály není možné poslat zpět

"Musíme čelit realitě a přiznat si, že miliony nelegálních přistěhovalců už tady máme. Nebylo by moudré ani realistické obklíčit miliony lidí, z nichž někteří již mají v USA hluboké kořeny, a poslat je zpátky přes hranici," konstatoval Bush.

"Neměli by ovšem ani dostat automaticky občanství. To by byla amnestie a s tou já nesouhlasím. Amnestie by byla nespravedlivá pro ty, kdo jsou zde již legálně, a podnítila by další vlny nezákonné imigrace," upozornil prezident.

Bush rovněž požadoval asimilaci imigrantů v americké společnosti. Podle něj se musí každý naučit anglicky a znát historii Spojených států. Vyzval také k postihům zaměstnavatelů, kteří nelegálně najímají přistěhovalce.

"Je protizákonné najímat do práce někoho, kdo je v zemi ilegálně. Ale firmy často nemohou ověřit status svých zaměstnanců, poněvadž existují velké problémy s falšováním dokumentů. Klíčový pro tento systém by měl být nový identifikační průkaz pro legální zahraniční pracovníky, který by využíval biometrické technologie, jako jsou digitální otisky prstů," řekl Bush.

Bushe kritizují i republikáni

Demokratičtí poslanci prezidenta po projevu kritizovali, že se do debaty o imigrační reformě zapojil pozdě, a připomněli, že teprve musí přesvědčit mnohé členy vlastní Republikánské strany, aby jeho plán podpořili.

Foto: Reuters

Sněmovna reprezentantů však již schválila jiný návrh přistěhovaleckého zákona, podle něhož by měli být ilegální imigranti odhalení v USA považováni za zločince. 

Návrh zákona také počítá s výstavbou plotu na mexicko-americké hranici.

Tento návrh vyvolal v minulých týdnech ve Spojených státech rozsáhlé demonstrace a stávky, při nichž se zástupci 11 až 12 milionů nelegálních imigrantů v USA, mimo jiné pomocí bojkotu, snažili ukázat úřadům, že jsou pro americkou ekonomiku nepostradatelní.

 

Právě se děje

Další zprávy