USA stáhly z Afghánistánu superzbraň. Pálí ale nezabije

Zahraničí Zahraničí
27. 7. 2010 15:05
Zbraň je bezpečná, vyzkoušeli jsme ji na 700 lidech, tvrdí armáda
Foto: Joint Non-Lethal Weapons Programme

Kábul/Washington - "Bylo to jako by na vás někdo otevřel dvířka rozpálené trouby," vyprávěl v roce 2007 reportér britského Sunday Telegraphu Philip Sherwell.

Zúčastnil se tehdy veřejného testu zbraně bez smrtících účinků, od které si americká armáda slibovala převrat ve zvládání nepřátelských davů.

Active Denial System (ADS), který - zjednodušeně řečeno - funguje jako obří mikrovlnná trouba, pak měl projít prvním ostrým nasazením v Afghánistánu.

Teď ale vojáci ADS poslali zařízení z války pryč, aniž ho jedinkrát využili, napsala britská BBC.

Testováno na lidech

Zbraň bez smrtících účinků vysílá k cíli mikrovlné záření, které rozpálí molekuly tuku a vody v kůži na nesnesitelnou míru. Zasažení lidé se snaží reflexivně před horkem utéct a schovat.

Americká armáda, přesněji řečeno její Joint Non-Lethal Weapons Programme (JNLWP), technologii zdokonaluje už přes dvacet let a investovala do ní přes 60 milionů dolarů.

Posledních dvanáct let také vojáci ADS testují na lidech. "Více než 700 dobrovolníků jsme vystavili celkem 11 000 dávkám," prozradil Daily Telegraphu mluvčí JNLWD Kelley Hughes. Riziko popálení je prý mizivé.

Při pauzách nepálí

Odborníci ale upozorňují, že testy zdaleka neprobíhaly za normálních podmínek.

Dobrovolníci například měli mezi jednotlivými dávkami horka 15 sekund pauzu, což se při reálném nasazení dá jen těžko dodržet.

ADS by tak při skutečném použití mohla způsobit popáleniny druhého až třetího stupně.

Jaká bude budoucnost zbraně, je teď nejasné. O jejím ostrém nasazení do nějakého dalšího probíhajícího konfliktu zatím americká armáda nerozhodla.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 45 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 54 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy