Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

USA šetřily, konzulát v Benghází chránili muži s obušky

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 10. 2012 16:17
Strážní ke všemu měli minimální výcvik, i proto zemřel velvyslanec a další tři Američané
Ochrana amerických diplomatů totálně selhala. Takhle to dopaldo.
Ochrana amerických diplomatů totálně selhala. Takhle to dopaldo. | Foto: Reuters

Washington - Konzulát Spojených států v libyjském Benghází střežila v době zářijového teroristického útoku jen malá bezpečnostní agentura z Walesu.

Následky útoku přitom byly pro americkou diplomacii tragické: zemřel velvyslanec Chris Stevens a tři další občané USA.

A americká média se proto nyní ptají, proč si ministerstvo zahraničí namísto renomované společnosti najalo malou firmu Blue Mountain, kterou zná v oboru jen málokdo.

"V okruhu lidí, kteří mají k práci soukromých vojenských organizací pro Spojené státy nějakým způsobem blízko, o Blue Mountain až do útoku v Reuters Charles Tiefer, člen americké legislativní komise pro najímání soukromých bezpečnostních agentur ve válečných konfliktech.

Bývalý důstojník americké ochranné služby v Libyi Eric Nordstrom minulý týden v Kongresu přiznal, že byla malá a levná ochranka najata účelově. Nikdo prý netušil, jak dlouho diplomatické zastoupení v neklidném Benghází vydrží.

"Najímání kontraktorů ve východní Libyi bylo podřízeno naší obavě, že tam nezůstaneme dlouho. Obávali jsme se, že pokud najmeme nějaké lidi na plný úvazek, budeme pak pro ně muset najít jiné pozice," prohlásil Nordstrom před kongresmany.

Ochrance velel učitel

To ale pochybení neomlouvá. Naopak.

Podobný útok se dal čekat a každému muselo být jasné, že strážní s baterkami a obušky proti teroristům vyzbrojeným protitankovými granátomety a dalšími těžkými zbraněmi nic nezmůžou.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová vzala odpovědnost na sebe.
Ministryně zahraničí Hillary Clintonová vzala odpovědnost na sebe. | Foto: Reuters

Pro Blue Mountain pracovalo asi 20 Libyjců, z nichž někteří měli podle dostupných informací jen minimální výcvik. Na jejich úroveň si podle e-mailové korespondence, kterou se Reuters podařilo získat, opakovaně stěžovali.

Jeden ze strážných byl dokonce podezřelý, že na pozemek konzulátu hodil podomácku vyrobenou bombu.

Za zmínku jistě stojí, že o služby firmy, která podle informací na svých stránkách působí v Afghánistánu, Íránu a Iráku, neměli zájem ani britští diplomaté.

Podle bývalého člena americké diplomatické ochranky Freda Burtona, jenž nyní působí jako konzultant společnosti Stratfof, zřejmě Američané Blue Mountain najali, protože už dříve navázala spolupráci s místní agenturou a jako jedna z mála už měla splněnou podmínku pro působení v Libyi.

Plnila totiž funkci hotelové ochranky v libyjské Corinthii.

 

Právě se děje

Další zprávy