USA se vložily do krize, vyjednávají odchod Mubaraka

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
4. 2. 2011 8:40
V ulicích Káhiry se pořádají podle AFP hony na novináře
Proti Mubarakovi se demonstruje už přes týden
Proti Mubarakovi se demonstruje už přes týden | Foto: Reuters

Poslední vývoj -------------- * Pátek je v Egyptě Dnem odchodu, vyprší ultimátum, které demonstranti dali prezidentu Mubarakovi * V ulicích Káhiry se očekává až milion protestujících * Obamova administrativa tajně vyjednává o okamžitém odchodu Mubaraka * Muslimské bratrstvo nechce být součástí koaliční vlády, ani postavit kandidáta do prezidentských voleb

Káhira - Spojené státy se naplno vložily do řešení krize v Egyptě a v zákulisí dojednávají s egyptskými politiky okamžitý odchod prezidenta Mubaraka.

Podle informací deníku New York Times, který se odvolává na zástupce Obamovy administrativy i arabské diplomaty, by měl Mubarak předat moc do rukou přechodné vlády v čele s viceprezidentem Umarem Sulajmánem. Scénář prý počítá s podporou vlivné egyptské armády.

Egyptský prezident Husní Mubarak přesto dál trvá na tom, že jeho okamžitý odchod z funkce není možný. Zdůvodnil to tím, že se obává chaosu, který by v zemi mohl nastat po jeho rezignaci.

"Jsem otrávený. Po 62 letech ve veřejných službách toho mám dost. Chci odejít," řekl v rozhovoru pro americkou stanici ABC.

"Nedělám si starosti o to, co o mně lidé říkají. Momentálně si dělám starosti o svou zemi."

Obavy z toho, co může znamenat Mubarakův odchod, se snaží rozptýlit také Muslimské bratrstvo, tedy oficiálně zakázané islamistické hnutí, jehož nástup k moci děsí právě i politiky v USA. Jeden z jeho lídrů televizi Al-Džazíra sdělil, že bratrstvo nemá ambice postavit svého kandidáta v podzimních volbách, z nichž má vzejít Mubarakův nástupce. Nechce se ani podílet na koaliční vládě.

Do ulic se chystá milion lidí

Dvaaosmdesátiletý Mubarak ve středu přislíbil, že na podzim nebude obhajovat mandát. To ale demonstrantům ani opozici nestačí.

Vůdce opozice - někdejší vysoký diplomat v OSN a nositel Nobelovy ceny míru Muhammad Baradej - míní, že prezident nevyšel požadavkům demonstrantů dostatečně vstříc. Jeho kroky označil v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN za "trik", jak zůstat u moci.

Demonstranti dali prezidentovi ultimátum do pátku, který označili za "Den odchodu". Premiér Ahmad Šafík nařídil ministru vnitra, aby proti pokojným demonstrantům během pátečních demonstrací nezasahoval. Očekává se, že se v ulicích Káhiry sejde až milion lidí.

K zajištění poklidných demonstrací vyzval Egypt i americký viceprezident Joe Biden, který se v noci telefonicky spojil se svým protějškem Umarem Sulajmánem.

Hony na novináře

Nepokoje, jimž vláda čelí už přes týden, si dosud vyžádaly více než 300 mrtvých a další stovky zraněných. Z velkých měst se bouře postupně rozšířily i do letovisek. Zemi proto začali ve velkém opouštět i turisté.

Do protestů zatím nezasáhla armáda, která se prozatím snažila oddělit znesvářené tábory. Generál egyptské armády ve výslužbě ale BBC řekl, že už v pátek by se mohli vojáci přiklonit na stranu odpůrců.

V ulicích Káhiry dochází v posledních desítkách hodin ke střetům odpůrců prezidenta s jeho přívrženci. Násilí se obrátilo i proti zahraničním novinářům.

Právě západní média osočily úřady z podněcování násilností. USA, Pan Ki-mun a německý prezident nicméně zastrašovací kampaň vůči novinářům odsoudili. Agentura AFP označila útoky za hon, do něhož se pouštějí nejen provládní skupiny, ale i odpůrci režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy