Mubarak chce odejít na podzim. Je to trik, volá opozice

Reuters ČTK Reuters, ČTK
2. 2. 2011 6:28
Proti Mubarakovi demonstrovaly v ulicích statisíce Egypťanů
Foto: Reuters

Káhira - Egyptský prezident Husní Mubarak nabídl kompromis: v podzimních volbách už nebude kandidovat, ale do té doby chce zůstat ve funkci.

V posledních měsících svého pátého volebního období se chce soustředit na hladké předání moci.

Nejdůležitější je teď podle něj stabilita země, řekl egyptský prezident v televizním projevu, který se vysílal ze záznamu.

"Husní Mubarak, který teď k vám hovoří, je hrdý na to, co dokázal za roky, ve kterých sloužil Egyptu a jeho občanům," prohlásil Mubarak.

"Toto je má země. Tady jsem žil, bojoval a bránil její území, suverenitu a zájmy, a na její půdě také zemřu," odmítl, že by Egypt opustil.

Prezidentské volby se mají v Egyptě uskutečnit v září. Až dosud se předpokládalo, že Mubarak se v nich pokusí pošesté zvítězit. Prezidentský mandát mu končí na konci roku.

Střelba v Alexandrii

Demonstranti, kteří proti prezidentovi v ulicích demonstrují, ale projev nepřivítali s nadšením, píše agentura Reuters.

"My neodejdeme, odejde on," skandovala podle Reuters v průběhu projevu skupina demonstrantů v Káhiře. "V pátek odpoledne dorazíme do paláce," křičeli odpůrci Mubaraka.

Situace v ulicích je nadále vyostřená. Televize Al Jazeera oznámila, že se ve městě Alexandria při roztržce mezi příznivci a odpůrci Mubaraka dokonce střílelo.

Televize odvysílala záběry mladíků, kteří na ulici házejí kamením. Poté se proti nim rozjede tank, zaznějí výstřely z automatické zbraně a mladíci se rozprchnou. Tank se pak také stáhne.

Podle Al Jazeery při incidentu nebyl zřejmě nikdo zraněn.

Den odchodu

Organizátoři demonstrací a formující se politická opozice v čele s bývalým vysokým diplomatem v OSN a nositelem Nobelovy ceny za mír Muhammadem Baradejem požaduje prezidentovu okamžitou demisi.

Ultimátum platí do pátku, který byl už nazván "Dnem odchodu".

Baradej se domnívá, že Mubarak nevyšel požadavkům demonstrantů dostatečně vstříc. Jeho kroky označil v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN za "trik", jak zůstat u moci.

Za svržení Mubaraka dnes v Egyptě demonstrovaly statisíce lidí. Jen v ulicích Káhiry se shromáždilo přes 200 000 protestujících v rámci symbolického "milionového pochodu".

Obama chválí Mubaraka

S Mubarakem hovořil i prezident USA Barack Obama. Podle šéfa Bílého domu egyptský prezident "uznává, že status quo není udržitelné a musí nastat změna". Podle agentury AFP však Obama Mubaraka nevyzval, aby vyslechl apely lidu požadující okamžitý odchod prezidenta, jenž je u moci téměř tři desítky let.

Obama vyjádřil radost nad tím, že egyptská armáda odmítla použít násilí proti demonstracím, které vedou k politickým změnám v zemi.

Americký prezident se rovněž obrátil na mladé Egypťany. "Slyšíme vaše hlasy," ujistil je

 

Právě se děje

Další zprávy