Washington - Více než polovina žáků, kteří letos usednou do lavic amerických státních škol, se řadí k některé z tamních menšin.
Vůbec poprvé se tak školáci s bílou pletí de facto ocitnou v roli minority, přestože se zastoupením necelých 50 procent nadále představují největší etnickou skupinu.
S odkazem na oficiální prognózy z databáze Národního centra pro statistiky ve vzdělání, jež spadá pod americké ministerstvo školství, to napsal server BBC.
Řady hispánských žáků se prudce rozrůstají
Zmíněný demografický posun pro USA představuje významný předěl.
Stojí za ním zejména stoupající počet Hispánců, kteří by ve školním roce 2014/2015 měli tvořit zhruba 26 procent všech školáků.
Okolo 15 procent dětí a mladistvých ve třídách budou představovat Afroameričané.
Menší skupiny tvoří žáci asijského původu, potomci původního obyvatelstva či děti přistěhovalců z tichomořských ostrovů. Smíšené rasy pak zastupují asi tři procenta.
Počty žáků s bílou pletí přitom klesají už asi 20 let. Ještě v polovině 90. let minulého století tvořili běloši ve státních školách téměř 65 procent žáků. Řady černochů si udržují přibližně stále stejné zastoupení.
Zastoupení Hispánců se ale za tu dobu téměř zdvojnásobilo. Navíc jich zřejmě bude nadále přibývat.
Za dalších deset let by měli podle předpovědí v lavicích dosáhnout asi 30procentního zastoupení, běloši by v nich měli ve stejné době představovat asi 45 procent.
Do zmíněné statistiky jsou nicméně započítávány pouze státní školy. Výzkumné centrum Pew Research Center ale upozorňuje, že každý desátý běloch navštěvuje školu soukromou. V těch jsou trendy značně odlišné a běloši tvoří vysoké procento.
_____
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!