Washington - Administrativa amerického prezidenta George Bushe tajně plánovala občanskou válku v Palestině. Stalo se tak poté, co islamistický Hamás vyhrál v lednu 2006 parlamentní volby.
Na základě získaných dokumentů a rozhovorů s Palestinci a bývalými členy americké administrativy o tom informuje časopis Vanity Fair.
Cílem plánu bylo vyzbrojit konkurenční palestinské hnutí Fatah, které mělo vojenskou operací odstavit Hamás od moci. Když se o tom však Hamás dozvěděl, rozpoutal boj jako první a v červnu 2007 obsadil Gazu.
Bushova Gaza
Průběh událostí:
Leden 2006
- V palestinských parlamentních volbách vyhrává Hamás. Je zastavena západní pomoc Palestincům. USA tlačí na Abbáse, aby vládu Hamásu rozpustil.
Podzim 2006
- Do Ramalláhu přijíždí Jake Walles, aby znovu zmáčknul Abbáse. Svůj memogram zapomene na stole.
Prosinec 2006
- Z Egypta do Gazy přijíždí 4 nákladní auta. Vezou Fatahu 2000 samopalů a 20 000 nábojů.
Únor 2007
- Je zformována vláda národní jednoty Hamásu a Fatahu.
Duben 2007
- Část plánu převzetí moci Fatahem je publikován jordánským listem Al Majd.
Květen 2007
- Do Gazy se vrací 500 Egyptem čerstvě vytrénovaných členů Fatahu s novými zbraněmi a vozidly. .
7. června 20007
- Izraelský list Haaretz zveřejňuje informace o tom, že Abbás a USA požádali Izrael o povolení dovézt pro Fatah z Egypta desítky obrněných vozů, stovky protitankových střel a tisíce granátů.
10. června 2007
- Začíná bitva o Gazu, která končí o pět dnů později vítězstvím Hamásu.
"Iniciativu schválil Bush a realizovat ji měla ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a náměstek poradce pro národní bezpečnost Elliott Abrams," píše autor článku David Rose.
Podle Roseho je tak za nynější katastrofickou situaci v Gaze americký prezident Bush přímo zodpovědný.
"Jen jsme v Pentagonu seděli a říkali jsme si: kdo to uspořádání voleb do pr.... doporučil?," komentuje náladu v administrativě po vítězství islamistů jeden z úředníků ministerstva obrany.
Abbási, rozpusťte vládu
Okamžitě po volbách pak USA začaly palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse nutit k tomu, aby nový kabinet Hamásu rozpustil. Abbás však k zuřivosti americké administrativy dlouhé měsíce váhal.
"Měl byste jasně oznámit svůj úmysl vyhlásit výjimečný stav a vytvořit prozatímní vládu," píše se v podkladu k jednání mezi USA a Abbásem, který na podzim roku 2006 zapomněli američtí diplomaté v Ramalláhu na stole.
Abbás se však tlaku vzepřel a místo toho v únoru 2007 sestavil společně s Hamásem vládu národní jednoty. USA však již delší dobu sledovaly i jiný, paralelní plán.
Zbraně pro Fatah
Jeho cílem bylo vycvičit a vyzbrojit jednotky palestinského poradce pro národní bezpečnost a předáka Fatahu Muhammada Dahlana. Tyto služby zajišťovaly čtyři státy: Egypt, Jordánsko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
"Potřebujeme zreformovat palestinský bezpečnostní aparát," řekl Dahlanovi v listopadu 2006 dle Vanity Fair bezpečnostní koordinátor USA pro Palestinu Keith Dayton. "Ale potřebujeme také vybudovat vaše bezpečnostní síly, abyste se mohli postavit Hamásu.
Podle bývalého hlavního poradce viceprezidenta Davida Wurmsera by Hamás svůj puč v Gaze pravděpodobně nepodnikl, kdyby ho k tomu politika USA nedonutila.
"Zdá se mi, že to, co se stalo, nebyl ani tak puč Hamásu, ale pokus o puč Fatahu, kterému bylo zabráněno dříve, než se mohl uskutečnit," myslí si Wurmser.
Po převzetí moci Hamásem v Gaze Abbás skutečně prozatímní vládu bez Hamásu sestavil. Její moc se však omezuje pouze na Západní břeh Jordánu.