USA posílají na hranici s Mexikem další jednotky

Roman Gazdík
19. 3. 2009 7:30
Už nyní tu používají stejnou techniku jako v Iráku včetně bezpilotních letadel
Náboje zabavené při operaci mexické vlády proti kartelu Mexického zálivu
Náboje zabavené při operaci mexické vlády proti kartelu Mexického zálivu | Foto: Reuters

Washington - Jestliže předchozí americký prezident George Bush militarizoval mexickou hranici především proto, aby omezil příliv nelegálních imigrantů ze Střední Ameriky, prioritou administrativy Baracka Obamy je, aby se drogové násilí, které si v Mexiku vyžádalo loni 6290 životů, dále nepřelévalo i do USA.

Podle generála Victora „Geneho" Renuarta vláda připravuje komplexní plán, jak Mexiku s jeho bojem proti drogovým kartelům pomoci, a na hranici vyšle další federální jednotky. Renuart je hlavou tzv. velitelství Sever, které odpovídá za vojenské operace v Mexiku, Spojených státech, Kanadě a Grónsku.

Jako v Iráku

V nedávné zprávě armáda USA jmenovala Mexiko jako jeden ze států, kterému hrozí kolaps. Tím druhým byl Pákistán. Ani v jednom případě nehodlají Američané nečinně přihlížet tomu, jak se jejich spojenec propadá do chaosu.

Podle Renuarta může být plán hotov ještě tento týden a jeho realizace se bude účastnit armáda i všechny agenturu zabývající se prosazováním zákona.

„Může zde být potřeba dalších sil," řekl generál na slyšení před senátním výborem pro ozbrojené složky v úterý. „Jestli to nejlépe zastane Národní garda nebo další agentury prosazující zákon, k tomu nás myslím přivede plánovací tým."

Renuart také uvedl, že USA už nyní na hranici s Mexikem používá podobnou techniku jako ve válečných zónách v Afghánistánu a Iráku. Například jde o bezpilotní letadla nebo technologii umožňující lokalizovat podzemní tunely.

Předseda sboru náčelníků admirál Mike Mullen navrhuje, aby byla tato technika poskytnuta i mexické vládě.

Kartely ve 230 městech USA

Nové americké síly budou mít za úkol zajistit větší bezpečnost na hranicích a v blízkých městech jako je Phoenix, který v minulém roce zaznamenal rekordní počet únosů. Cílem je také omezit počet zbraní pašovaných z USA do Mexika, který se odhaduje na dva tisíce kusů denně.

Mexické jednotky v Ciudad Juarez, nejnebezpečnějším městě v zemi
Mexické jednotky v Ciudad Juarez, nejnebezpečnějším městě v zemi | Foto: Reuters

Mexická válka proti drogám se už však přelila nejen do Spojených států, ale také do Kanady. Při jiném úterním slyšení v Senátu odhadl demokrat Richard Durbin, že mexické kartely nyní operují v nejméně 230 amerických městech. Před třemi lety jich byla údajně méně než čtvrtina.

Jeho stranický kolega Jim Webb doplnil, že některé z ozbrojenců, které kartely zaměstnávají, v minulosti vycvičila armáda Spojených států.

 

Právě se děje

Další zprávy