Washington - Jestliže předchozí americký prezident George Bush militarizoval mexickou hranici především proto, aby omezil příliv nelegálních imigrantů ze Střední Ameriky, prioritou administrativy Baracka Obamy je, aby se drogové násilí, které si v Mexiku vyžádalo loni 6290 životů, dále nepřelévalo i do USA.
Podle generála Victora „Geneho" Renuarta vláda připravuje komplexní plán, jak Mexiku s jeho bojem proti drogovým kartelům pomoci, a na hranici vyšle další federální jednotky. Renuart je hlavou tzv. velitelství Sever, které odpovídá za vojenské operace v Mexiku, Spojených státech, Kanadě a Grónsku.
Jako v Iráku
V nedávné zprávě armáda USA jmenovala Mexiko jako jeden ze států, kterému hrozí kolaps. Tím druhým byl Pákistán. Ani v jednom případě nehodlají Američané nečinně přihlížet tomu, jak se jejich spojenec propadá do chaosu.
Podle Renuarta může být plán hotov ještě tento týden a jeho realizace se bude účastnit armáda i všechny agenturu zabývající se prosazováním zákona.
„Může zde být potřeba dalších sil," řekl generál na slyšení před senátním výborem pro ozbrojené složky v úterý. „Jestli to nejlépe zastane Národní garda nebo další agentury prosazující zákon, k tomu nás myslím přivede plánovací tým."
Renuart také uvedl, že USA už nyní na hranici s Mexikem používá podobnou techniku jako ve válečných zónách v Afghánistánu a Iráku. Například jde o bezpilotní letadla nebo technologii umožňující lokalizovat podzemní tunely.
Předseda sboru náčelníků admirál Mike Mullen navrhuje, aby byla tato technika poskytnuta i mexické vládě.
Kartely ve 230 městech USA
Nové americké síly budou mít za úkol zajistit větší bezpečnost na hranicích a v blízkých městech jako je Phoenix, který v minulém roce zaznamenal rekordní počet únosů. Cílem je také omezit počet zbraní pašovaných z USA do Mexika, který se odhaduje na dva tisíce kusů denně.
Mexická válka proti drogám se už však přelila nejen do Spojených států, ale také do Kanady. Při jiném úterním slyšení v Senátu odhadl demokrat Richard Durbin, že mexické kartely nyní operují v nejméně 230 amerických městech. Před třemi lety jich byla údajně méně než čtvrtina.
Jeho stranický kolega Jim Webb doplnil, že některé z ozbrojenců, které kartely zaměstnávají, v minulosti vycvičila armáda Spojených států.