Obě země tak reagují na záměr Severní Koreje vyzkoušet raketu dlouhého doletu Tepodong-2, která by podle odborníků mohla doletět minimálně na Aljašku. Patrioty se proslavily za války v Perském zálivu v roce 1991, kdy ničily rakety Scud odpálené Irákem proti Izraeli.
Japonská tisková agentura Kjódó napsala, že by KLDR mohla zkušebně odpálit raketu již dnes.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- USA plánují sestřelení korejské rakety
- Japonsko potresta test korejské rakety
- Bush obnoví výrobu jaderných zbraní
Střely dorazí co nejdříve
Podle činitelky amerického ministerstva obrany, která si nepřála být jmenována, se USA a Japonsko na protiopatření domluvily již počátkem měsíce a střely systému protiraketové obrany by měly být dopraveny na japonské ostrovy co nejdříve. Přesný termín ale ještě nebyl prý stanoven.
Japonský deník Jomiuri šimbun dnes napsal, že čtyři baterie s Patrioty, které kromě balistických raket mohou účinně zasahovat i proti střelám s plochou dráhou letu a proti letadlům, budou dopraveny na americkou základnu na Okinawě do konce roku. Americká posádka přitom bude posílena o 500 až 600 vojáků.
Rakety s označením PAC-3 budou umístěny na amerických základnách v Japonsku vůbec poprvé. V roce 2005 se oba státy dohodly, že střely začne Japonsko vyrábět v průběhu letošního roku. Dodávka americký raket je ale pravděpodobně reakcí na současnou nečekanou situaci.
Jednat, nebo vojensky zasáhnout?
O tom, jak reagovat na případný raketový test severokorejského režimu, se ve Spojených státech vede poměrně ostrý politický spor.
Zatímco bývalý ministr obrany v Clintonově administrativě William Perry minulý týden vyzval prezidenta Bushe, aby neváhal s vojenským zlikvidováním severokorejských raket, vlivní američtí senátoři naopak Bílý dům vyzvali, aby se víc snažil na diplomatickém poli.
Šéf zahraničního výboru Senátu republikán Richard Lugar dokonce navrhl, aby Američané vstoupili do přímých dvoustranných jednání s Pchjongjangem. Až dosud vedly Spojené státy jednání v rámci šestistranných rozhovorů společně s Jižní Koreou, Japonskem, Čínou a Ruskem. Ty však zatím nepřinesly žádný konkrétní výsledek.
Viceprezident Dick Cheney minulý týden vyloučil, že by americká vláda zvažovala vojenské řešení krize a vyzval státy sousedící se Severní Koreou, aby zvýšily svůj tlak na tamní režim.
USA zvažují aktivaci protiraketového deštníku
Deník Washington Post minulý týden napsal, že byl kvůli severokorejskému testu rozhodnutím Pentagonu a americké vlády aktivován protiraketový systém.
Pentagon však informace deníku Washington Times popírá. "Spojené státy disponují protiraketovým systémem, který však není dokončen a otestován. Mluvit o jeho schopnostech a připravenosti proto nebudu," prohlásil mluvčí ministerstva obrany Bryan Whitman.
Západní odborníci odhadují možný dolet střely Tepodong-2 na 3500 až 6000 kilometrů. Objevily se dohady, že se KLDR bude snažit zkoušku maskovat tvrzením, že vypustila na oběžnou dráhu družici. Totéž již učinila u zkoušky rakety Tepodong-1 v roce 1998.
Jedna její část tenkrát přelétla nad Japonskem a spadla do Tichého oceánu a Pchjongjang trval na tom, že nešlo o test, nýbrž o pokus vypustit družici na oběžnou dráhu. Tepodong-2 má v rámci severokorejského vojenského arzenálu největší dolet.