Londýn/Washington - Zatímco Spojené státy pokračují v leteckých úderech na posty džihádistů z organizace Islámský stát (IS), Britové řeší, jak se do operace zapojí oni sami.
Ministerský předseda David Cameron už oznámil, že na sever Iráku vyšle bojové letouny Panavia Tornado.
Bojových akcí se účastnit nebudou, ale mohly by prý sehrát roli v případné humanitární misi.
Dvoumotorová Tornada se podle ministra zahraničí Philipa Hammonda hodí na takový druh operace nejlépe, protože mohou létat mimo dosah raket islamistů.
Stroje by měly být umístěny na základně RAF Akrotiri na Kypru, a to společně s nákladními stroji C-130 Hercules, jež mají za úkol shazování pomoci příslušníkům sekty jezídů.
Tu radikálové obklíčili v nepřístupném terénu. "Dostat lidi z té hory je velká výzva," prohlásil Hammond.
Downing Street 10 je podle něj znepokojena postupem Islámského státu. Vláda proto zjišťuje možnosti, jak by mohla vybavit jednotky Kurdů, kteří se s islamisty zatím neúspěšně potýkají.
20 000 rodin
US Air Force mezitím oznámilo, že v pondělí podniklo sérii úderů proti kontrolním postům sunnitských ozbrojenců.
Údery byly vedeny do okolí města Sindžár a zničily postavení extremistů a jejich výzbroj. Podle dřívějších zpráv OSN se několika tisícům příslušníků sekty jezídů v posledních třech dnech podařilo z obklíčení uniknout.
Podle informací diplomatů OSN v iráckém Irbílu jim k útěku pomohli kurdští bojovníci a některé další blíže neurčené organizace.
Do odlehlých horských oblastí utekly tisíce jezídů, v nepřístupném terénu je údajně uvězněno více než 20 000 rodin, které trpí nedostatkem jídla a hlavně vody.
Letecké údery i humanitární pomoc
Pentagon oznámil, že při leteckých úderech bylo zničeno nejméně jedno terénní vozidlo islamistů a jeden obrněný transportér. Výzbroj extremisté ukořistili v iráckých vojenských skladech, jichž se během své ofenzívy zmocnili.
O počtu obětí operace americké velení neinformovalo. Letouny se v pořádku vrátily na základny, uvedl Pentagon.
Spojené státy rovněž pokračují v poskytování humanitární pomoci postižené sektě jezídů, oznámilo v pondělí velení americké armády. Letouny svrhly už pátou zásilku potravin a léků do hor na severozápadě Iráku.
Letecká zásilka pro irácké uprchlíky obsahovala 85 000 potravinových balíčků a přes 70 000 litrů pitné vody. Na místo Washington vyslal speciální tým expertů, který má distribuci humanitární pomoci řídit.