Z iráckých hor uprchly tisíce jezídů. Pomohli jim Kurdové

ČTK ČTK
11. 8. 2014 22:51
V horách zůstává až 20 tisíc rodin, které jsou vystaveny útokům islamistů a trpí hladem. OSN připravuje otevření humanitárního koridoru.
Jezídové, ilustrační foto
Jezídové, ilustrační foto | Foto: Reuters

Bagdád - Několika tisícům příslušníků náboženské sekty jezídů, kteří se skrývají před bojovníky Islámského státu v horách u města Sindžár na severu Iráku, se v posledních třech dnech podařilo z obklíčení uniknout. Podle informací diplomatů OSN v iráckém Irbílu jim k útěku pomohli kurdští bojovníci.

Podle Kierana Dwyera, mluvčího agentury OSN pro koordinaci humanitárních akcí, byly do akce na pomoc jezídům zapojeny i další organizace. Dwyer je ale odmítl blíže upřesnit. Humanitární pomoc v minulých dnech obklíčené komunitě shazovaly britské a americké letouny.

Před islamisty utekly do odlehlých horských oblastí tisíce členů náboženské sekty jezídů. V odlehlých horských oblastech je údajně uvězněno více než 20 tisíc rodin, které trpí nedostatkem jídla a hlavně vody.

"Během posledních 72 hodin se několik tisíc lidí dostalo z horských úkrytů. Uprchli s pomocí kurdských bezpečnostních složek a dalších organizací," uvedla v prohlášení OSN. V horách se ale stále mnoho dalších jezídů ukrývá, zejména v jižním směru jsou vystaveni útokům islamistů. Podle Dwyera OSN připravuje otevření humanitárního koridoru, který by jezídským rodinám umožnil dostat se na svobodu.

 

Právě se děje

Další zprávy