Z iráckých hor uprchly tisíce jezídů. Pomohli jim Kurdové

ČTK ČTK
11. 8. 2014 22:51
V horách zůstává až 20 tisíc rodin, které jsou vystaveny útokům islamistů a trpí hladem. OSN připravuje otevření humanitárního koridoru.
Jezídové, ilustrační foto
Jezídové, ilustrační foto | Foto: Reuters

Bagdád - Několika tisícům příslušníků náboženské sekty jezídů, kteří se skrývají před bojovníky Islámského státu v horách u města Sindžár na severu Iráku, se v posledních třech dnech podařilo z obklíčení uniknout. Podle informací diplomatů OSN v iráckém Irbílu jim k útěku pomohli kurdští bojovníci.

Podle Kierana Dwyera, mluvčího agentury OSN pro koordinaci humanitárních akcí, byly do akce na pomoc jezídům zapojeny i další organizace. Dwyer je ale odmítl blíže upřesnit. Humanitární pomoc v minulých dnech obklíčené komunitě shazovaly britské a americké letouny.

Před islamisty utekly do odlehlých horských oblastí tisíce členů náboženské sekty jezídů. V odlehlých horských oblastech je údajně uvězněno více než 20 tisíc rodin, které trpí nedostatkem jídla a hlavně vody.

"Během posledních 72 hodin se několik tisíc lidí dostalo z horských úkrytů. Uprchli s pomocí kurdských bezpečnostních složek a dalších organizací," uvedla v prohlášení OSN. V horách se ale stále mnoho dalších jezídů ukrývá, zejména v jižním směru jsou vystaveni útokům islamistů. Podle Dwyera OSN připravuje otevření humanitárního koridoru, který by jezídským rodinám umožnil dostat se na svobodu.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy