Washington - Spojené státy učinily další krok k tomu, aby se jejich kosmický program zbavil závislosti na ruských raketových motorech.
Americké letectvo, pod které vojenský vesmírný program spadá, tento týden podepsalo smlouvy v hodnotě 160 milionů dolarů se dvěma společnostmi na vývoj nových motorů.
Bez ruských motorů RD-180 se ale Američané stejně obejdou nejspíš až v roce 2022.
Konec závislosti
Letectvo podepsalo dohodu se společností Aerojet Rocketdyne Holdings Inc na vývoj motoru AR1 v hodnotě 115 milionů dolarů. Podle ní stát investuje 115,3 milionu dolarů, společnost ze svých zdrojů dodá 57,7 milionu.
Motor by měl být hotov v roce 2019.
"Naše zkušenosti a pokrok v technice nám umožní vyrobit nejmodernější pohonnou jednotku, která ukončí naši závislost na zahraničním dodavateli při vynášení prostředků pro národní bezpečnost na oběžnou dráhu," řekla agentuře Reuters šéfka Aerojetu Eileen Drakeová.
Další kontrakt letectvo uzavřelo s konsorciem, tvořeným společností Blue Origin, která patří zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi, a firmou United Launch Alliance, založenou Boeingem a Lockheed Martin Corp.
Toto konsorcium vyvíjí motor BE-4 především za Bezosovy peníze. Nyní k nim přibude 46,6 milionu dolarů od vlády.
Společnost počítá s tím, že motor by měl být připraven k použití v nové raketě Vulcan v roce 2019.
Dopad ruské anexe Krymu
Americký kosmický program potřebuje nové motory, protože zatím používá ruské - spolehlivé a hlavně levné RD-180. Počítalo se s tím, že nemá cenu urychlovat vývoj, když pro běžné starty komunikačních a dalších družic ty ruské stačí.
To ovšem změnila ruská anexe Krymu, kdy Kongres přijal rezoluci, která nákup motorů z Ruska zakazovala. Tu nakonec musel po velkých sporech odvolat, protože by se jinak americký vesmírný program dostal do velkých problémů.
Náměstek ministra obrany Robert Work nedávno prohlásil, že zbavit se ruských motorů není možné do roku 2021 nebo 2022. Podle něj je nejlepší cestou rozvoj partnerství mezi státem a soukromými společnostmi.
Kromě výše zmíněných případů podepsalo ministerstvo obrany počátkem roku dohody i se společnostmi Orbital ATK a SpaceX.