USA: Nikdo Hamásu nebrání účastnit se mírového procesu

Roman Gazdík
9. 1. 2009 21:05
Daniel Fried: Hamás není ani nepochopen, ani diskriminován
Příznivkyně Hamásu na demonstraci v Damašku s výtiskem Koránu v ruce
Příznivkyně Hamásu na demonstraci v Damašku s výtiskem Koránu v ruce | Foto: Reuters

Praha - Podle Spojených států Hamásu nikdo nebrání, aby se stal součástí mírového procesu. V současné době však prý není možné s organizací ovládající pásmo Gazy přímo jednat. A to ani o příměří v Gaze, ani o ustavení Palestinského státu.

"Myslím, že není dobré naznačovat, že Hamás je zanedbávaná nebo nepochopená součást mírového procesu, jsou to oponenti mírového uspořádání," prohlásil na setkání s novináři v Praze náměstek ministryně zahraničí USA Daniel Fried. "Pokud by se změnili a pokud by chtěli být součástí mírového řešení, nikdo jim nebude bránit, aby se jí stali."

Spojené státy podle Frieda Hamás neuznají jako aktéra případného mírového řešení současné krize. Veškerá jednání povedou USA s Egyptem.

Evropská unie i Spojené státy označují Hamás za teroristickou organizaci. To jim dle jejich právních systémů znemožňuje navázat s administrativou Hamásu, který drtivě zvítězil v palestinských volbách na začátku roku 2006, diplomatické styky.

"S teroristy se nevyjednává"

"Hamás je teroristická organizace. S Hamásem jako teroristickou organizací nejednáme, ale pracujeme s Egypťany (prostřednictvím Egypta Hamás jedná na mezinárodní scéně - pozn. red.)," řekl Fried.

Hamás volby v lednu 2006 vyhrál. Mezinárodní společenství však jeho vládu neuznalo
Hamás volby v lednu 2006 vyhrál. Mezinárodní společenství však jeho vládu neuznalo | Foto: Reuters

"Otázkou je, zda má Hamás zájem o mír. Pokud ano, Spojené státy a Evropa daly Hamásu jasně najevo, co má dělat: uznat dřívější dohody a zavázat se k mírovému procesu. Hamás to odmítl a jeho cílem je celkové zničení Izraele."

Spojené státy se opakovaně vyjádřily proti okamžitému zastavení palby v Gaze a prosazují to, o čem mluví jako o "trvalém klidu zbraní", který by měl zajistit, že už na Izrael nebudou v budoucnu vysílány rakety a minometné granáty z Gazy. Postoj izraelské vlády je obdobný.

Trvalého klidu je podle USA možné dosáhnout tím, že se zamezí pašování zbraní, raket a výbušnin skrze tunely prokopané pod hranicí Gazy s Egyptem. Hranice pásma mají být otevřeny, ale pohybu zbraní do pásma má být zabráněno i zde.

Nejefektivnější je New York

Zatímco do krizové oblasti za poslední týden zamířila delegace Evropské unie, francouzský prezident Nicolas Sarkozy i zvláštní vyslanec Blízkovýchodního kvartetu Tony Blair, Spojené státy, tradiční klíčový hráč v regionu, své vyslance nevypravily. Podle Frieda to však neznamená, že by se situací intenzivně nezabývaly.

Daniel Fried
Daniel Fried | Foto: Archiv ministerstva zahraničí USA

"(Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová) je v New Yorku, protože hodně se toho děje tam, v centrále OSN... mnoho klíčových hráčů je tam fyzicky přítomno,"  tvrdí Fried. "Do regionu sice přijelo velké množství delegací, ale nepodařilo se jim ještě efektivně uzavřít příměří."

"Myslíme si, že nejefektivněji pracujeme tímto způsobem," dodává. "Nemůže být pochyb o snaze Spojených států - a ministryně zahraničí zvláště - dosáhnout trvalého příměří."

 

Právě se děje

Další zprávy