Červený kříž viní Izrael: Nepomáháte raněným

Roman Gazdík
8. 1. 2009 17:35
Ke kritice se připojila i organizace Amnesty International
Palestinský chlapec odjíždějící z Gazy sedí na vozu Červeného kříže
Palestinský chlapec odjíždějící z Gazy sedí na vozu Červeného kříže | Foto: Reuters

Gaza - Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Izrael při útoku na Gazu "selhal při plnění svých závazků týkajících se mezinárodního humanitárnímu práva postarat se o zraněné a evakuovat je." Jde údajně o "nepřijatelné" jednání.

Pracovníci Červeného kříže, který se pokoušel do Gazy dostat své sanitky již od soboty, ale Izrael mu to umožnil teprve ve středu, se údajně stali svědky "šokujících scén".

Lékaři například v jednom z bombardovaných domů objevili skupinu dvanácti těl a společně s nimi čtyři malé děti, které byly tak slabé, že se nemohly postavit na nohy. Jen čekaly u mrtvol svých matek.

Lidské štíty

"Je to šokující incident," říká v prohlášení MVČK představitel Červeného kříže pro Izrael a palestinská území Pierre Wettach. "Izraelská armáda si musela být situace vědoma, ale zraněným nepomohla. Ani neumožnila nám či Palestinskému Červenému půlměsíci, aby zraněným pomohl."

Podle analytiků se jedná o neobvykle silnou kritiku od organizace, která je považována za neutrální.

Protest jeruzalémských Palestinců proti operaci v Gaze
Protest jeruzalémských Palestinců proti operaci v Gaze | Foto: Reuters

Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) mezitím obvinila obě válčící strany z toho, že svou taktikou ohrožují životy civilistů. Za "obzvlášť znepokojivé" označila AI to, že jsou civilisté využíváni Izraelem i palestinskými ozbrojenci coby lidské štíty.

"Naše zdroje z Gazy uvádějí, že izraelští vojáci vstoupili do řady palestinských domů a zabrali v nich pozice. Rodiny, které v domech žijí, byly přinuceny zůstat v přízemí, zatímco zbytek jejich domu je používán jako základna pro ostřelování," tvrdí v tiskovém prohlášení Dáša van der Horst, ředitelka AI ČR. "Takové jednání ohrožuje životy palestinských rodin a znamená, že jsou v podstatě používány jako lidské štíty."

Podle informací AI v pásmu Gazy dochází také k případům, kdy palestinští ozbrojenci používají k ostřelování místa v blízkosti obytných budov. Ignorují přitom žádosti civilistů, aby odešli.

Odvetné akce... proti civilistům

Bojovníci údajně obvykle vyklízejí oblast hned poté, co útok dokončí, a nesetrvávají již na místě. Následná odvetná akce Izraele tak škodí pouze nevinným.

"Izraelská armáda si je dobře vědoma toho, že palestinští útočníci obvykle opustí oblast hned po provedení útoku. Odvetná akce proti civilním domům tedy ve většině případů zasáhne pouze civilisty," stojí v prohlášení AI.

Zraněnému příslušníkovi policejních složek Hamásu pomáhá jeden z jeho kolegů
Zraněnému příslušníkovi policejních složek Hamásu pomáhá jeden z jeho kolegů | Foto: Reuters

"Bojovníci na obou stranách nesmějí provádět útoky z civilních míst. Pokud však k útokům používají domy civilistů, neznamená to, že tyto domy a jejich civilní obyvatelé představují legitimní vojenské cíle."

Izraelské jednotky ve středu odpoledne také zastřelily řidiče agentury OSN vezoucího humanitární pomoc do Gazy. Stalo se to během tříhodinového příměří vyhlášeného Izraelem.

Úřad pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) vzápětí oznámil, že kvůli "vzrůstajícím nepřátelským akcím proti našim objektům a personálu" zastavuje veškeré své operace v Gaze.

Nad incidentem vyjádřil politování i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg coby předseda rady ministrů zahraničních věcí Evropské unie:

"Po zasažení školy spravované OSN je toto další otřesná událost, ke které navíc došlo během tříhodinového příměří vyhlášeného Izraelem. Jen to dokazuje, že při každé válce nevyhnutelně dochází k tragickým úmrtím nevinných lidí. Opakujeme proto svou výzvu: s příměřím nelze otálet," uvádí se v jeho prohlášení.

Rakety z Libanonu

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví přesáhl počet zabitých Palestinců od začátku útoku na Gazu (27. prosince) sedm set. Navíc hrozí eskalace konfliktu i na severní hranici Izraele, kam dnes z Libanonu přilétlo několik raket, jež zranily pět lidí.

Vypustili je pravděpodobně libanonští Palestinci a nikoli hnutí Hizballáh, které na Izrael zaútočilo během jeho dřívější operace v Gaze v létě 2006. To vyprovokovalo 34denní válku Izraele s Libanonem, která si vyžádala okolo 1500 obětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy