Online: Izrael nám bere životní prostor,obrana je nutná

Zahraničí Zahraničí
5. 1. 2009 14:50
Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídal Palestinec Raeed Sheikh
Palestinští zdravotníci přenášejí do sanitky chlapce, zraněného přoi izraelském útoku.
Palestinští zdravotníci přenášejí do sanitky chlapce, zraněného přoi izraelském útoku. | Foto: Reuters

Praha - Bombardování pásma Gazy izraelským letectvem trvá už deset dní, pozemní ofenzíva začala v sobotu.

Izraelci tvrdí, že chtějí ukončit raketové ostřelování svého území Hamásem. Palestinci se brání a tvrdí, že to nebyli oni, kdo si začal, a že se jen brání pokračující šikaně ze strany židovského státu. 

Nejinak to vidí i Palestinec Raeed Sheikh, rodák z Nábulusu na Západním břehu Jordánu, který už deset let žije v České republice a pracuje zde v oblasti telekomunikací.

"Nejde o žádnou provokaci," odpověděl na otázku, zda není ze strany Palestinců pošetilé provokovat mnohonásobně silnější Izrael raketami.

"Jak byste reagoval na to, že po šedesáti letech okupace se stále zmenšuje životní prostor pro Palestince a přitom Izrael se stále zvětšuje? Všechny rezoluce OSN, vyzývající Izrael ke stažení z území okupovaných od roku 1967, Izrael nerespektuje a neplní. A k té přesile: Když zaženete kočku do kouta, tak se brání a nepřemýšlí o tom, jakou máte přesilu," dodal.

Všechny odpovědi Raeeda Sheikha čtěte zde:

Odpovězeno: 05. 01. | 13:56Autor: Píďa

Otázka: Jaký je váš vztah či názor na Hamás?

Raeed Sheikh: Hamás jsou Palestinci, kteří podle mne bojují především za osvobození Palestiny. Jsou to lidé, kteří také dělají chyby.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:03Autor: kafe

Otázka: Co si myslí obyčejný Palestinec o hnutí Hammás, které je zodpovědné za tento konflikt? Jaký má názor na odpalování raket na území Izraele? Děkuji, Kafe.

Raeed Sheikh: Názor na Hamás už jsem řekl. Nesouhlasím s Vámi v tom, že Hamás začal tento konflikt. Ten začal už před šedesáti lety okupací. A vše potom je důsledkem této okupace. Každý národ, který bojuje za osvobození, má právo na odpor. Podle svých možností. Hamás odpaluje podomácku vyrobené rakety, zatímco Izrael vždy používá nejmodernější zbraně.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:04Autor: Jan

Otázka: Co vyřeší válka???
Jan spousta civilních obětí a velmoci mají kam nacpat své zbraně a vydělat na tom... nebo snad máte jiný názor???

Raeed Sheikh: Naprosto souhlasím.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:08Autor: Tomas

Otázka: Proc se porad bavime jen o Palestincich z Gazy a Zapadniho Brehu? Jakto ze o Palestincich zijicich v kempech v Jordansku a jinych arabskych zemich neni tolik slyset.Jaky je rozdil zivota na Zapadnim Brehu a na druhe strane Jordanu pro Palestince?

Raeed Sheikh: Na západním břehu stále žijeme pod izraelskou okupací ve vlastní zemi. Uprchlíci, kterých je mimochodem asi šest milionů, také trpí. Nežijí ve vlastní zemi a stále sní o tom, že se vrátí domů. Jak se říká v Česku. Všude dobře, doma nejlépe.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:14Autor: Ivo

Otázka: Čeho chcete dosáhnout? Mají se snad všichni Židi z Izraele odtěhovat? Nebo je chcete fyzicky zlikvidovat?

Raeed Sheikh: Chceme pro nás dosáhnout svobodu, svá práva. Židé vždy žili v Palestině, to nikdo nezpochybňuje. Ale přistěhovalci z Ruska, Polska a celého světa, kteří vyhánějí původní obyvatelstvo, tam nemají co dělat. My nemáme problémy s Židy. Naopak, uctíváme stejného Boha. Problém není v náboženství, vůbec ne. Ale ve sporu o území.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:18Autor: XM

Otázka: Vyady mluvíte o boji proti okupantům, ale pokud nebudete akceptovat Izrael ve stávajích hranicích bez dalších požadavků, bude tento konflikt věčný. Izrael má právo na existenci a obranu své existence.

Raeed Sheikh: Izrael už existuje. Své vlastní hranice neuznává. Nemá definované, kde začíná a kde končí. Palestinci nemají žádný stát. Nejsme to my, kdo neuznává existenci státu. Oni neuznávají nás. Životní prostor Palestinců se neustále zmenšuje.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:23Autor: Joska

Otázka: Není podle Vás hloupost provokovat Izrael raketami, když má tak velkou přesilu?

Raeed Sheikh: Nejde o žádnou provokaci. Jak byste reagoval na to, že po šedesáti letech okupace se stále zmenšuje životní prostor pro Palestince a přitom Izrael se stále zvětšuje. Všechny rezoluce OSN, vyzývající Izrael ke stažení z území okupovaných od roku 1967, Izrael nerespektuje a neplní. A k té přesile: Když zaženete kočku do kouta, tak se brání a nepřemýšlí o tom, jakou máte přesilu.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:31Autor: Zelimar

Otázka: Dobrý den,chtěl bych se Vás zeptat jaký je podle Vás rozdíl mezi hnutími Hamás a Fatah?U západních vlád je většinou Hamás považován ze teroristickou organizaci,kdežto Fatah za legitimní politické hnutí.

Raeed Sheikh: Západní vlády neuznávají výsledky demokratických voleb, ve kterých zvítězil Hamás. Mezi Fatáhem a Hamásem jsou rozdíly, ale obě strany bojují za stejnou věc. Hlavní rozdíl je ve strategii, jak dosáhnout osvobození Palestiny. Fatáh zvolil mírové jednání do nekonečna. Všechny národy, které bojovaly za svobodu, měly právo bojovat i silou. Když sem přišel Hitler, také jste bojovali. Někdy je čas na vyjednávání, někdy na sílu.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:36Autor: Mikom

Otázka: Vznik státu Izrael je samozřejmě diskutabilní.
Míč je ale na straně Palestinců, na ní není síla
ani strana,která by byla 1) uznat Izrael 2) na svém hypotetickém Palestinském státě udržet
přádek a další atributy fungování normálního
stát..Váš názor?

Raeed Sheikh: Stát Izrael už existuje a je uznaný. Palestinský stát neexistuje a nikdo ho neuznává. Ať se Izrael stáhne z okupovaných území z roku 1967 podle rezolucí OSN,vznikne skutečný palestinský stát a pak můžeme diskutovat, jestli jsou Palestinci schopni řídit SVŮJ stát.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:44Autor: Tomas Kuba

Otázka: Dobry den.
1) Nemate pocit, ze kdyby Hamas prestal posilat rakety na uzemi Izraele, ze by k invazi vubec nedoslo? To, ze plan invaze se planoval dlouho dopredu pro me ale neni presvedcivy argument.
2) Uvital byste v Gaze vojska OSN? Vyresilo by to neco?

Raeed Sheikh: 1) Hamás uzavřel s Izraelem příměří na dobu šesti měsíců. Ale Izrael toto příměří nedodržoval. Nejde ale pouze o rkaety a invazi. Izraelská blokáda Gazy trvá už dlouho. Lidé tam umírají, i když tomu média zrovna nevěnují pozornost jako teď při té invazi.
2) Uvítal bych jakákoliv vojska, která by dokázila chránit palestinské civilisty. Neuvítal bych je, pokud by tam byli jen jako pozorovatelé.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:48Autor: PiBi

Otázka: Dobrý den. Má podle Vás Izrael právo na existenci i za podmínky, že nedojde k návratu Palestinců na izraelské území? Pokud ano, tak jaká území dle Vás Izraeli náleží?

Raeed Sheikh: Problém uprchlíků musí řešit Izrael, ne my. Ten problém začal vznikem státu Izrael.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:49Autor: Hop

Otázka: Co říkáte na to,že je celý západ na straně Izraele?

Raeed Sheikh: Není pravda, že celý Západ je na straně Izraele. Jinak by nebyly milionové demonstrace všude na světě. Možná myslíte většinu západních vlád.

Odpovězeno: 05. 01. | 14:58Autor: Katka

Otázka: Jaký je Váš názor na diplomatickou misi ministra zahraničí ČR, má šanci nastolit aspoň vzdálenou vidinu klidu zbraní? Jak vidíte budoucnost Gazy a uprchlíků, o kterých jste se zmiňoval?

Raeed Sheikh: Doufám, že se mu podaří nastolit klid zbraní. A zastavit izraelské útoky. Co se týká budoucnosti Gazy i západního břehu Jordánu, po tolika utrpeních věřím tomu, že dosáhneme vytouženého palestinského státu. Ve světě přibývá lidí, kteří se dozvídají pravdu o situaci v Palestině.

Odpovězeno: 05. 01. | 15:05Autor: snajcek

Otázka: Vy říkáte, že konflikt začal před 60 lety. Rozhodnutím OSN vznikly dva státy: Izrael ten svůj ustavil, Palestinci nikoliv - a naopak zaútočili jako první. Aby měl někdy konflikt konec, nemůžete všechno házet na Izrael, který jistě není bez chyby. Jaké chyby přiznají Palestinci?

Raeed Sheikh: Nevím, jak myslíte, že Palestinci zaútočili jako první. Co se týká chyb Palestinců, tou největší je, že nejsou jednotní. Nemáme společnou strategii, jak postupovat k dosažení našich cílů, na kterých se shodujeme.

Odpovězeno: 05. 01. | 15:11Autor: Honza

Otázka: Jak by jste řešil vy tento problém kdyby jste jej vydil očima izralců? Zkráka vcítil by jste se do druhé strany....

Raeed Sheikh: Čas od času si říkám, co bych dělal, kdybych stál jako Izraelec na izraelské straně. Problém podle mne je, že izraelská veřejnost moc neví, co se děje u Palestinců na druhé straně. Izrael o sobě tvrdí, že je demokratickým státem. Ale v médiích tam převládá jen jeden názor. O utrpení Palestinců a jejich právech na existenci se nemluví a nepíše. Myslím si, že kdyby izraelská veřejnost věděla více, demonstrovalo by v Izraeli více než deset tisíc lidí jako o víkendu v Tel Avivu.

Odpovězeno: 05. 01. | 15:27Autor: jasio

Otázka: Jak se divam na Izrael a Palestince tak vidim propastny rozdil .Co dokazali Izraelci je fascinujici.a palestinci ti jsou schopni tak max púoslat svije deti do ulic a doma vyrabet neco co u nas rikame rachjtle.Vivat Izrael drzim palce

Raeed Sheikh: Váš příspěvek je živý důkaz o izraelském vlivu na západní média. Aby se lidé dívali na problém jen izraelskýma očima. Izraelci kradou pitnou vodu Palestincům, aby zalévali svoje zahrady. Brání Palestincům v pohybu. Izraelec může cestovat kam chce, Palestinec nemá svobodný pohyb ani ve svém okolí. Mohl bych uvést stovky dalších příkladů. Pokud je toto podle Vás fascinující, každý si pod tímto slovem představujeme něco jiného. Izrael má nejmodernější zbraně a technologie, tak proč my nemůžeme vyrábět rachejtle? Palestinci milují své děti, více než kdokoliv jiný na světě. Protože chtějí pro ně svobodu a lepší budoucnost. Nikdo neposílá své děti na smrt. Například včera zahynula sedmičlenná palestinská rodina. Pět dětí a rodiče. Nikam nešli, izraelská raketa si našla jejich dům.

Všem čtenářům děkuji a přeji, aby rok 2009 byl šťastný a aby nepoznali, co to je válka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy