Washington - Tříštivé neboli kazetové bomby patří mezi nejhorší zbraně, které mrzačí a zabíjejí civilisty i několik let po skončení válečného konfliktu.
Už ve vzduchu se tyto bomby rozdělí na mnoho menších, z nichž řada neexploduje hned, nýbrž čeká na zemi na své budoucí oběti.
Mezinárodní konference v Dublinu sice v květnu skončila výzvou k zákazu a zastavení výroby těchto pum do osmi let, Spojené státy ale chtějí jít jinou cestou.
Nepodpoří jejich úplný zákaz, ale "vylepší" je tak, že by měly explodovat všechny bomby hned a vyloučit tak riziko, že budou později dál zabíjet a zraňovat civilisty.
Nový plán oznámil Pentagon. Předpokládá, že americká armáda by měla tyto nové pumy ve výbavě od roku 2018. Podle nového nařízení by také mělo o použití těchto bomb rozhodovat armádní velení na vyšších stupních, než tomu bylo doposud.
Pentagon oznámil, že zákaz nepodpoří, protože tříštivé bomby jsou důležitou součástí boje s nepřítelem ve válečných zónách. "Jsou to legitimní, efektivní zbraně," uvedl ministr obrany Robert Gates.
Zákaz nehodlá podpořit ani Izrael, jehož armáda svrhla mnoho kazetových bomb na Libanon během války s Hizballáhem v roce 2006.
- Přečtěte si: NATO oznámí Srbsku, kde jsou nevybuchlé pumy
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun chce, aby většina zemí světa podepsala dohodu o úplném zákazu výroby a použití této munice v prosinci na summitu v Oslo.