Exšéf NATO varuje před Trumpem: Vzniklo by mocenské vakuum, které by zaplnili padouši jako Putin

ČTK ČTK
20. 8. 2016 16:15
Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen varoval před Donaldem Trumpem jako příštím americkým prezidentem. Trumpovo vítězství by podle něj oslabilo NATO i transatlantické vztahy, protože Trump v kampani dává najevo, že by snížil americké zahraničněpolitické angažmá. USA je ale podle Rasmussena stále jediný stát, který může hrát roli světového policisty.
Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.
Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. | Foto: Reuters

Berlín - Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by přineslo v globálním měřítku "mocenské vakuum, které by zaplnili padouši tohoto světa včetně (ruského prezidenta Vladimira) Putina", myslí si bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Anders Fogh Rasmussen.

Trump dlouhodobě deklaruje, že by ve funkci usiloval o snížení zahraničněpolitického angažmá USA ve světě, ten se ale podle Rasmussena bez globálního velení neobejde.

"Potřebujeme světového policistu," vysvětlil Rasmussen v rozhovoru pro německou veřejnoprávní stanici ZDF. "A Spojené státy jsou jediným spolehlivým a žádoucím kandidátem na tuto pozici. Proto jsem rozhodným zastáncem amerického vedení ve světě."

Dánský politik, který stál v čele aliance v letech 2009 až 2014, v rozhovoru rozebral také Trumpovy postoje k Rusku. Kritizoval třeba fakt, že republikánský kandidát uznává ruského prezidenta a že už dříve naznačil, že by uznal ruskou anexi Krymu.

"Jeho (Trumpovy) výroky jasně ukazují, že by byl vůči Rusku měkký, a to by oslabilo NATO," řekl Rasmussen. S Ruskem je sice třeba spolupracovat, zároveň je ale třeba vystupovat vůči němu pevně, aby dávalo přednost vyjednávání, a ne konfrontaci. Rusko by mělo vidět, že proti němu stojí jednota západních zemí, protože jen tak lze Moskvu přimět ke spolupráci, prohlásil někdejší generální tajemník NATO.

"Proto se obávám, že Trumpův postoj vůči Putinovi a Rusku povede k oslabení naší organizace a k další konfrontaci mezi Západem a Ruskem," prohlásil Rasmussen a dodal, že Trump svými prohlášeními vyvolává velké pochybnosti o americké připravenosti k obraně v rámci NATO. Rasmussen poukázal na to, že Trumpův stoupenec Newt Gingrich označil Estonsko, pobaltského člena NATO, za "předměstí Petrohradu".

Rasmussen řekl, že jeho obavy sdílí mnoho vysoce postavených činitelů NATO a že Trumpova politika by oslabila nejen NATO a USA, ale celou západní civilizaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy