Exšéf NATO varuje před Trumpem: Vzniklo by mocenské vakuum, které by zaplnili padouši jako Putin

ČTK ČTK
20. 8. 2016 16:15
Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen varoval před Donaldem Trumpem jako příštím americkým prezidentem. Trumpovo vítězství by podle něj oslabilo NATO i transatlantické vztahy, protože Trump v kampani dává najevo, že by snížil americké zahraničněpolitické angažmá. USA je ale podle Rasmussena stále jediný stát, který může hrát roli světového policisty.
Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.
Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. | Foto: Reuters

Berlín - Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by přineslo v globálním měřítku "mocenské vakuum, které by zaplnili padouši tohoto světa včetně (ruského prezidenta Vladimira) Putina", myslí si bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Anders Fogh Rasmussen.

Trump dlouhodobě deklaruje, že by ve funkci usiloval o snížení zahraničněpolitického angažmá USA ve světě, ten se ale podle Rasmussena bez globálního velení neobejde.

"Potřebujeme světového policistu," vysvětlil Rasmussen v rozhovoru pro německou veřejnoprávní stanici ZDF. "A Spojené státy jsou jediným spolehlivým a žádoucím kandidátem na tuto pozici. Proto jsem rozhodným zastáncem amerického vedení ve světě."

Dánský politik, který stál v čele aliance v letech 2009 až 2014, v rozhovoru rozebral také Trumpovy postoje k Rusku. Kritizoval třeba fakt, že republikánský kandidát uznává ruského prezidenta a že už dříve naznačil, že by uznal ruskou anexi Krymu.

"Jeho (Trumpovy) výroky jasně ukazují, že by byl vůči Rusku měkký, a to by oslabilo NATO," řekl Rasmussen. S Ruskem je sice třeba spolupracovat, zároveň je ale třeba vystupovat vůči němu pevně, aby dávalo přednost vyjednávání, a ne konfrontaci. Rusko by mělo vidět, že proti němu stojí jednota západních zemí, protože jen tak lze Moskvu přimět ke spolupráci, prohlásil někdejší generální tajemník NATO.

"Proto se obávám, že Trumpův postoj vůči Putinovi a Rusku povede k oslabení naší organizace a k další konfrontaci mezi Západem a Ruskem," prohlásil Rasmussen a dodal, že Trump svými prohlášeními vyvolává velké pochybnosti o americké připravenosti k obraně v rámci NATO. Rasmussen poukázal na to, že Trumpův stoupenec Newt Gingrich označil Estonsko, pobaltského člena NATO, za "předměstí Petrohradu".

Rasmussen řekl, že jeho obavy sdílí mnoho vysoce postavených činitelů NATO a že Trumpova politika by oslabila nejen NATO a USA, ale celou západní civilizaci.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy