Clintonová láká migranty, za týden jich přivede 650 milionů. Projděte si výroky Donalda Trumpa

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 31. 10. 2016 22:24
Nemine týden, v němž by republikánský kandidát na prezidenta USA někoho neurazil. Terčem útoků Donalda Trumpa jsou především jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová či prezident Barack Obama. Zvládl ale zaútočit i na soudkyni Nejvyššího soudu či rodinu zabitého muslimského vojáka US Army. Projděte si, co všechno Trump vypustil z úst.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters
Foto: Reuters

650 milionů přistěhovalců za týden

Své poznámky na téma americké imigrační politiky dovedl Trump do nových výšin na sklonku letošního října. Na adresu své rivalky Hillary Clintonové uvedl, že v případě jejího zvolení by USA mohly přijmout i 650 milionů přistěhovalců během jediného týdne.

"Mohlo by se přivalit 650 milionů lidí a my s tím nic neděláme," řekl Trump svým příznivcům v Novém Mexiku. "Přemýšlejte nad tím, co by se mohlo stát. Během týdne ztrojnásobíte velikost naší země," doplnil.

Už během primárek magnát proslul nevybíravými výroky na adresu imigrantů. Například loni v červnu prohlásil, že Mexiko posílá do Spojených států sexuální násilníky. "Když Mexiko posílá své lidi, neposílá ty nejlepší. Neposílá 'vás'. Posílá lidi, kteří mají spoustu problémů a kteří si ty problémy nesou s sebou. Přiváží drogy. Příváží zločiny. Jsou to násilníci. A někteří, předpokládám, jsou dobří lidé."

 

Právě se děje

před 46 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy