Washington - Všechny cestující do Spojených států čekají na amerických letištích nová bezpečnostní opatření.
Příslušníci bezpečnostních složek budou při odbavování nově vytipovávat potencionálně nebezpečné cestující a ty následně podrobí důkladnější prohlídce. Informovaly o tom servery CNN a BBC s odkazem na americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Opatření poté oficiálně představila ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová.
Nový systém nahradí dosavadní "černý seznam" čtrnácti zemí, které byly vládou Spojených států označeny za rizikové. Pasažéři, kteří v nich byť jen přesedali, byli automaticky považováni za podezřelé.
Dosud čekala přísná kontrola všechny cestující z Kuby, Íránu, Súdánu, Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu, Iráku, Libanonu, Libye, Somálska, Saúdské Arábie, Alžírska a Nigérie. Jména cestujících z ostatních zemí byla jen porovnávána se seznamy zvlášť nebezpečných a podezřelých osob.
"Je daleko účinější zaměřovat se na ty, u nichž máme důvodné podezření, že by se mohli na terorismu podílet," potvrdil pro New York Times změnu strategie nejmenovaný vládní představitel.
Nepůjde tedy o tradiční bezpečnostní proceduru, ale o jistý systém spolupráce letištní ostrahy se zpravodajskými službami, které poskytnou charakteristiky podezřelých osob. Opatření se budou týkat také občanů Spojených států, kteří budou odlétat pryč nebo se vracet do země.
Současně zůstává v platnosti i tzv. no fly list, tedy seznam lidí, jež se nesmějí objevit na palubě stroje letícího americkým vzdušným prostorem. V současné době je na tomto seznamu asi šest tisíc osob.
Kromě toho budou při posuzování rizikovosti konkrétního cestujícího podle BBC nově vyhodnocovány údaje jako jsou pohlaví, věk, národnost, víra, jméno, navštívené země a podobně.
Jestliže by například tajné služby získaly informace o nebezpečném muži z Nigérie ve věku 22 až 32 let, všichni Nigerijci v daném věkovém rozmezí by dočasně podstupovali hloubkové kontroly.
Nový systém by měl výrazně snížit počet cestujících, kteří nemají žádné vazby na teroristy, ale přesto jsou kvůli své národnosti podrobováni hloubkovým kontrolám. Podle zdrojů z ministerstva pro vnitřní bezpečnost navíc systém může být prospěšnější než plošné kontroly. "Kdybych byl terorista, poslední věc, kterou bych udělal, by bylo poslat (do letadla) někoho s pasem (ze země na seznamu)," citovala agentura Reuters úředníka, který si přál zůstat v anonymitě.