Pchjongjang/Soul - Severokorejci vypálili balistickou raketu výš než při všech předchozích testech.
V reakci to potvrdil americký ministr obrany James Mattis.
Dosáhla výšky 4500 kilometrů nad zemí a dopadla do japonských vod. Podle Pchjongjangu střela Hwasong-15 zasáhne jakékoliv místo ve Spojených státech s jadernou hlavicí.
"Pokud se potvrdí první data, tak tento test ukazuje na mnohem delší dolet než při předchozích zkouškách," uvedla Melissa Hanhamová, expertka na zbrojení v Asii z Institutu mezinárodních studií v kalifornském Monterey.
Ačkoliv schopnost Severní Koreje nasadit funkční jadernou hlavici na mezikontinentální raketu není ještě potvrzená, úterní test ukazuje, jak velký posun nastal za posledních pět let.
V dubnu 2012 Severokorejci na vojenské přehlídce předvedli na šestnáctikolových, speciálně upravených vozech osmnáct metrů dlouhou raketu KN-08. Údajně mělo jít o mezikontinentální balistickou střelu s doletem až šest tisíc kilometrů. Byla ale jen nefunkční atrapou.
Střely schopné zasáhnout cíl nejen v Japonsku a Jižní Koreji, ale i mnohem dál už severokorejský režim má. Byť zbývá jediná otázka: Zda na ně umí namontovat jadernou hlavici.
Podle singapurského diplomata Bilahariho Kausikana, který se podílel jako prostředník na mezinárodních jednáních se Severokorejci, mají Spojené státy a svět na výběr už jen ze dvou možností.
Přistoupit na fakt, že s KLDR bude fungovat systém vzájemného jaderného odstrašení, založený na hrozbě vzájemného zničení, pokud dojde k válce (strategie nazývaná v angličtině mutual destruction).
Druhou možností je jít do války s režimem Kim Čong-una. Ta by ale znamenala devastaci Jižní i Severní Koreje, částečně Japonska a v současné době i s možným zásahem území Spojených států nebo Austrálie.
"Není už možné dosáhnout jaderného odzbrojení KLDR diplomaticky. To už je z kategorie snů. Pokud s Kimem jednat, tak jako s jinými nukleárními státy. Na principu vzájemného odstrašení," uvedl pro hongkongský list South China Morning Post Kausikan, bývalý singapurský velvyslanec při OSN a také v Rusku.
Trump Severní Koreji opakovaně hrozil preventivním úderem, a ačkoliv je zřejmé, že totální válku by Kimův režim sotva ustál, kladl by silný odpor.
V dosahu severokorejských děl, představujících mohutnou palebnou sílu, je v Soulu a okolí zhruba pětadvacet milionů Jihokorejců.
Žádný úder by nebyl natolik rychlý a rozhodný, aby zabránil KLDR v odvetě. Jihokorejské území by nebylo možné ochránit.
Japonsko sice není v dosahu severokorejských děl, ale balistické rakety mohou zasáhnout Tokio a další velká města. Není jisté, zda by americký raketový systém protivzdušné obrany Patriot všechny střely zneškodnil. V roce 1991 v době operace Pouštní bouře měly Patrioty vysokou účinnost při sestřelování iráckých raket nad Izraelem, ale ne stoprocentní.
Zda by americká protivzdušná obrana sestřelila případné severokorejské mezikontinentální střely nad územím USA, také není jasné. Američané nikdy nemuseli obranu aktivovat proti reálné hrozbě, vždy jen při testech.